“Ριγμένες” οι επιχειρήσεις του Κιλκίς -

Τρίτη, 12 Ιανουαρίου, 2021

Υγειονομικοί: Εμβόλιο μόνο το 33%! -

Ξεκίνημα με νίκες για τους Πόντιους Κιλκίς

Η νέα αγωνιστική χρονιά ξεκίνησε για την ομάδα των Ποντίων με δυο εξαιρετικές εμφανίσεις και κατ’ επέκταση δυο νίκες με πολύ καλούς αντίπαλους. Το φετινό πρωτάθλημα είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικό καθώς στον 5ο όμιλο της Β εθνικής έχουν προστεθεί οι ομάδες της Αλεξ/πολης της Δράμας, της Προσοτσάνης και των Σερρών.

Η ομάδα απέκτησε τους αθλητές Μαραντίδη Στέλιο και Ευαγγελόπουλο Αργύρη και έτσι

παρόλη την αποχώρηση (μεταγραφή στον ΓΑΣΚ) των νεαρών Κωστοπούλου Δημήτρη, Κουσίδη Γιάννη και Τριανταφυλλίδη Ηλία καταφέρνει να κρατάει υψηλό αγωνιστικό επίπεδο.

Φετινός στόχος είναι να κρατήσουμε την σημαία του συλλόγου όσο πιο ψηλά γίνεται και να τερματίσουμε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Νεαροί και έμπειροι αθλητές δημιουργούν ένα όμορφο σύνολο που αποδίδει εξαιρετικό

Handball κατά διαστήματα και δείχνει ότι το άθλημα στο Κιλκίς έχει ρίζες και καταφέρνει να κρατά υψηλό επίπεδο κόντρα στις δυσκολίες της εποχής.

Η ομάδα σημείωσε δυο νίκες στις 1ες αγωνιστικές με την 2η σε μια πολύ δύσκολη έδρα.

Αναλυτικά στην 1η αγωνιστική το πρωτάθλημα ξεκίνησε με νίκη 22-20 με αντίπαλο τον Μ.Γ.Σ. ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟ σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι με αρκετές εναλλαγές στο σκορ.

Στο 2ο μισό του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα εξασφάλισε μια διαφορά και τελικά έφτασε στην νίκη

Τα τέρματα σημείωσαν : Μαραντίδης Στέλιος 2 γκολ, Τσιβιντζέλης Αθανάσιος 4 γκολ, ,

Καλαιτζής Γ. (4), Κωστόπουλος Γ. (4), Κωστόπουλος Κ (3) Σαλαβασίδης Γρηγόρης (1),

Ραγιόπουλος Γιάννης (2) Μωυσίδης Άρης, Τσαχουρίδης Βασίλης (2), Χριστοδούλου Θανάσης

Τερματοφύλακες (Ευαγγελόπουλος Αργύρης, Ιωαννίδης Θανάσης. & Κριεζής Τρύφων)

Την 2η αγωνιστική η ομάδα κλήθηκε να αγωνιστεί με αντίπαλο τους ΚΥΚΛΩΠΕΣ ΑΛΕΞ/ΛΗΣ εκτός έδρας σε ένα δύσκολο παραδοσιακά γήπεδο.

Ο αγώνας ξεκίνησε άσχημα για την ομάδα η οποία παρατάχθηκε με μόλις 9 παίχτες εκ των οποίων 2 τερματοφύλακες. Λίγο το ταξίδι, λίγο η αδυναμία στην άμυνα το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σκορ 19-11 υπερ των γηπεδούχων. Στην ανάπαυλα η ομάδα ανασυντάχθηκε και εμπρός στο ενδεχόμενο της ήττας «έδεσε» την άμυνα της και με την κατακόρυφη βελτίωση της απόδοσής του νεαρού Ευαγγελόπουλου στην εστία (απέκρουσε πέναλτι στο 58ο λεπτό με το σκορ στο 28-29) έφτασε σε μια εμφατική νίκη εκτός έδρας καλύπτοντας διαφορά 9 τερμάτων.

Καλαιτζής Γ. (11), Κωστόπουλος Γ. (2), Κωστόπουλος Κ (2) Μωυσίδης Άρης(1), Τσαχουρίδης Βασίλης (2),

Τερματοφύλακες (Ευαγγελόπουλος Αργύρης & Κριεζής Τρύφων)