Παιονία: Η ιστορία σε λεύκωμα Χρ. Ίντου -

Παρασκευή, 22 Μαρτίου, 2024

Δ. Κιλκίς: Στα Λατσιά αντιπροσωπεία του -

Δ. Κιλκίς: Σε δράση τα μηχανήματα -

Στις 8 καλύτερες ομάδες του Euro η Ελλάδα!

Η Εθνική έκανε για μία ακόμη φορά το «θαύμα» της, μια και νίκησε 1-0 την Ρωσία με το γκολ του Γιώργου Καραγκούνη στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Euro 2012.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα μέσω του live του iefimerida.gr:

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Σουηδός Γιόνας Ερικσον. Στο πλευρό του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος βρίσκονται περίπου 3.000 Ελληνες φίλαθλοι στο εθνικό στάδιο της Βαρσοβίας.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ελλάδα (Φερνάντο Σάντος): Σηφάκης, Τοροσίδης, Κυρ. Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Τζαβέλλας, Μανιάτης, Κατσουράνης, Καραγκούνης (67′ Μάκος), Σαλπιγγίδης (83′ Νίνης), Σαμαράς, Γκέκας (64′ Χολέμπας).

Ρωσία (Ντικ Αντβοκαατ): Μαλαφέεφ, Ανιουκόφ (81΄Ισμαίλοφ), Μπερεζούτσκι, Ιγκνασέβιτς, Ζιρκόφ, Γκλουσάκοφ (72′ Πογκρέμπνιακ), Σιρόκοφ, Ντενίσοφ, Αρσάβιν, Τζαγκόεφ, Κερζάκοφ (46′ Παβλιουτσένκο).

21:10 Οι παίκτες των δύο ομάδων έχουν βγει στον αγωνιστικό χώρο για ζέσταμα.

21:30 Ολοκλήρωσαν το ζέσταμα οι ομάδες και οι παίκτες κατευθύνονται προς τα αποδυτήρια.

21:35 Ξεκίνησε το καθιερωμένο μίνι τελετουργικό πριν από την έναρξη του αγώνα.

21:40 Οι δύο ομάδες έκαναν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.

21:41 Από τα μεγάφωνα του γηπέδου ακούγεται ο εθνικός ύμνος της Ρωσίας.

21:43 Στο γήπεδο ακούγεται ο εθνικός ύμνος της Ελλάδας.

1′ Ξεκίνησε ο αγώνας. Στη σέντρα η Ελλάδα.

6′ Πρώτη καλή φάση στον αγώνα από την Εθνική: μετά από την εκτέλεση κόρνερ του Καραγκούνη, το γυριστό σουτ του Κατσουράνη απομάκρυνε ο Μαλαφέεφ.

7′ Το σουτ του Τοροσίδη σταμάτησε πάνω στον Σιρόκοφ, μετά από κόρνερ του Καραγκούνη.

10′ Ο Σηφάκης αποκρούσει την προβολή του Αρσάβιν μετά από σέντρα του Σιρόκοφ από την δεξιά πλευρά.

12′ Το σουτ του Τζαγκόεφ μέσα από την περιοχή περνά ψηλά άουτ.

13′ Το σουτ του Κερζάκοφ περνά ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Σηφάκη.

17′ Ο Κατσουράνης απομακρύνει σε κόρνερ την επικίνδυνη σέντρα από τα αριστερά του Ζιρκόφ.

19′ Το σουτ του Τζαγκόεφ μπλόκαρε με ευκολία ο Σηφάκης.

20′ Το σουτ του Αρσάβιν λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή περνά άουτ.

25′ Το σουτ του Σιρόκοφ κοντράρει πάνω στον Παπασταθόπουλο και καταλήγει κόρνερ.

36′ Το μακρινό σουτ του Ιγκνασέβιτς δεν ανησυχεί τον Σηφάκη.

40′ Το σουτ του Ζιρκόφ πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σηφάκη.

45′ Το σουτ του Σιρόκοφ μέσα από την περιοχή σταμάτησε πάνω στον Μανιάτη.

45’+2′ Γκολ για την Εθνική: ο Καραγκούνης με σουτ μέσα από την περιοχή κάνει το 1-0 για την Ελλάδα μετά από τραγικό λάθος του Ιγκνασέβιτς, που δεν κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα σε εκτέλεση πλάγιου άουτ.

46′ Πρώτη αλλαγή για την Ρωσία: ο Παβλιουτσένκο περνά στη θέση του Κερζάκοφ.

46′ Εναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

50′ Ο Σαμαράς έκανε την ατομική ενέργεια και το σουτ του έξω από την περιοχή πέρασε άουτ.

51′ Το σουτ του Σιρόκοφ από το ύψος της περιοχής πέρασε άουτ.

57′ Το σουτ του Ντενίσοφ έξω από την περιοχή πέρασε λίο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σηφάκη.

59′ Ο Ανιουκόφ πρόλαβε και έδιωξε μπροστά από τον Γκέκα ύστερα από το γύρισμα του Τοροσίδη από τα δεξιά.

61′ Κίτρινη κάρτα στον Καραγκούνη για πέσιμο μέσα στην περιοχή της Ρωσίας. Αν προκριθεί η Ελλάδα, ο αρχηγός θα απουσιάσει λόγω συμπλήρωσης καρτών.

64′ Πρώτη αλλαγή για την Ελλάδα: ο Χολέμπας αντικαθιστά τον Γκέκα, με τον Σαμαρά να πηγαίνει στην κορυφή της επίθεσης.

67′ Δεύτερη αλλαγή για την Εθνική, με τον Μάκο να παίρνει την θέση του Καραγκούνη.

69′ Κίτρινη κάρτα στον Ζιρκόφ για φάουλ πάνω στον Σαλπιγγίδη.

70′ Δοκάρι για την Εθνική μετά από εκτέλεση φάουλ του Τζαβέλλα.

70′ Κίτρινη κάρτα στον Τζαγκόεφ για φάουλ στον Τζαβέλλα.

71′ Η κεφαλιά του Σαμαρά περνά άουτ μετά από εκτέλεση φάουλ του Τζαβέλλα.

72′ Με δύο επιθετικούς παίζει πλέον η Ρωσία, μετά την αλλαγή του Πογκρέμπνιακ στη θέση του Γκλουσάκοφ.

75′ Το σουτ του Ντενίσοφ έξω από την περιοχή μπλοκάρει ο Σηφάκης.

80′ Από το γύρισμα του Σαλπιγγίδη, ο Χολέμπας δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα και αν την σπρώξει στα δίχτυα.

81′ Τελευταία αλλαγή για την Ρωσία: ο Ισμαίλοφ περνά στον αγώνα στη θέση του Ανιουκόφ.

82′ Το σουτ του Παβλιουτσένκο μέσα από την περιοχή πέρασε ψηλά άουτ.

83′ Τελευταία αλλαγή και για την Ελλάδα: ο Νίνης στη θέση του Σαλπιγγίδη.

84′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ρωσία: μετά από σέντρα του Αρσάβιν, η κεφαλιά του Τζαγκόεφ πέρασε μόλις άουτ.

90′ Ο Σηφάκης μπλοκάρει την κεφαλιά του Σιρόκοφ.

93′ Κίτρινη κάρτα στον Πογκρέμπνιακ

94′ Κίτρινη κάρτα στον Χολέμπας που χάνει το επόμενο παιχνίδι.

94′ Λήξη του αγώνα: Ελλάδα-Ρωσία 1-0