Σάββατο, 13 Απριλίου, 2024

Διευρύνουν τη συνεργασία τους -

Παρασκευή, 12 Απριλίου, 2024

Πρώτο βήμα για τον τελικό από τον ΓΑΣΚ

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος έκανε ο ΓΑΣ Κιλκίς που επιβλήθηκε με 25-22 του Ζαφειράκη Νάουσας και το Σάββατο θα ταξιδέψει στην Ημαθία με σκοπό να τελειώσει την σειρά.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πραγματικό ντέρμπι με τους παίκτες του Γιάννη Λαζαρίδη να έχουν το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια, όμως τον Ζαφειράκη να είναι πάντα σε απόσταση αναπνοής. Στο 30 τελικά το αποτέλεσμα ήταν 13-12.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο, και αν και έχασαν με τρεις διλεπτες τον Γιαβασίδη στο 34, κατάφεραν με την άμυνα να προηγηθούν με 18-15 στο 40. Η Νάουσα μείωσε στο επόμενο διλεπτο στο γκολ, αλλά η αντίδραση της ήταν μέχρις εκεί.

Ο ΓΑΣΚ είχε πλουραλισμό στην επίθεση, και με τις σημαντικές αποκρούσεις του Κοβλακά έφτασε στο 51 τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα. Από εκεί και πέρα η ομάδα μας διαχειρίστηκε σωστά το ματς, και έφτασε εν τέλει στη νίκη με 25-22.

ΓΑΣ Κιλκίς: Κοβλακάς, Ιλερής 6, Δούγιας 4, Κουσίδης, Β. Τοκατζόγλου 7, Σ. Φαχουρίδης, Γιαβασίδης 2, Α. Φαχουρίδης 1, Τριανταφύλλου, Μέγκας 2, Σακαλής, Γρηγοριάδης 1, Μαυρόπουλος 1, Βιολιτζής 1, Πιστόλας, Α. Τοκατζόγλου.