Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

“Καταρρέει το Νοσοκομείο Κιλκίς” -

Πετυχημένη εμφάνιση αθλητών του ΓΑΣΚ

*Στον Ημιμαραθώνιο Γιαννιτσών

Περισσότεροι από 320 αθλητές και αθλήτριες συμμετείχαν στον ημιμαραθώνιο δρόμο, που έγινε την Κυριακή 9 Σεπτεμβρίου στα Γιαννιτσά. Παράλληλα στην μικρή διαδρομή των6000 μ.(δρόμος θυσίας)  έλαβαν 200 δρομείς.

Το τμήμα στίβου του ΓΑΣ Κιλκίς τίμησε τη διοργάνωση με τη συμμετοχή έξι αθλητών και μια αθλήτριας καταφέρνοντας μάλιστα να πετύχει και μια διάκριση με την κατάκτηση ενός μεταλλίου στην κατηγορία των γυναικών.

Συγκεκριμένα,  την τρίτη θέση στην κατηγορία των 6000 μ γυναικών κατέκτησε η δεκαεξάχρονη Ευρυδίκη Ασημακίδου, ενώ στα 6000 μ της κατηγορίας των ανδρών πήραν μέρος ο Αιμίλιος Μαβίδης και ο βετεράνος Κυριάκος Αβράμογλου.

Στον αγώνα του ημιμαραθωνίου την καλύτερη εμφάνιση πραγματοποίησε ο προπονητής του ΓΑΣΚ Φίλιππος Μισαηλίδης που τερμάτισε στην 36η θέση με 1.39’31 , ενώ πολύ καλή παρουσία πραγματοποίησαν οι τρεις βετεράνοι του ΓΑΣΚ Δημήτρης Βραχιόλογλου 103ος με 1.51’17, Λάζαρος Σιδηρόπουλος 149ος με  1.58’32 και Δημήτρης Νικολαίδης  191ος με 2.07’51.
Την αποστολή των αθλητών του ΓΑΣΚ συνόδευσε ο έφορος του τμήματος στίβου Βλάσης Μαβίδης .

Ο αγώνας διοργανώθηκε από τον Δήμο Πέλλας και την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Πέλλας- Κιλκίς και την ομάδα μαραθωνίου Γιαννιτσών και ήταν αφιερωμένος στην μνήμη των 120 Γιαννιτσωτών που εκτελέστηκαν από τους Γερμανούς στις 14 Σεπτεμβρίου 1944 και στην επέτειο των 100 χρόνων από την μάχη των Γιαννιτσών που άνοιξε τον δρόμο για την απελευθέρωση της Μακεδονίας.