Παιονία: Η ιστορία σε λεύκωμα Χρ. Ίντου -

Παρασκευή, 22 Μαρτίου, 2024

Δ. Κιλκίς: Στα Λατσιά αντιπροσωπεία του -

Δ. Κιλκίς: Σε δράση τα μηχανήματα -

Νίκη Εθνικού επί ΠΑΟΚ μετά από θρίλερ

Έπειτα από ματς-θρίλερ, το Νέο Αγιονέρι πήρε στις καθυστερήσεις το τοπικό ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ Κρηστώνης. Έχασαν στις έδρες του οι άλλοι δυο εκπρόσωποι του νομού στο πρωτάθλημα της Δ` Εθνικής, Κιλκισιακός (απ` τον Αγροτικό Αστέρα) και Χέρσο (απ` την Τριανδρία).

Εθνικός Ν. Αγιονερίου – ΠΑΟΚ Κρηστώνης 3-2

Νίκη και μάλιστα με διπλή ανατροπή πέτυχε ο Εθνικός Νέου Αγιονερίου που επιβλήθηκε με 3-2 του ΠΑΟΚ Κρηστώνης.

Στο 35’ ο Δασκάλου άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Χαιρόπουλος ισοφάρισε στο 60’ για τους γηπεδούχους σε 1-1. Οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι το προβάδισμα στο 70’ με τον Παναγιωτίδη αλλά ο Εθνικός ισοφάρισε εκ νέου στο 85’ με πέναλτι του Χασάνογλου για να πάρει τελικά τη νίκη στις καθυστερήσεις μετά από πλασέ του Μακρή.

Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 75ο λεπτό με τον Μήτσικα.

Διαιτήτευσαν οι κ. Κλατζίδης, Σπυρόγλου και Ραβιλάκης από την Δράμα.

ΕΘΝΙΚΟΣ Ν. ΑΓΙΟΝΕΡΙΟΥ: Τσιλβίτης, Χαραλαμπίδης (75’ Μαυρίδης), Χαριζάνης, Θοδωρής (46’ Μακρής), Αποστολάς, Γεωργιάδης (83’ Τσαγκαλίδης), Χαιρόπουλος, Αποστόλου, Βέρνης, Χασάνογλου, Μήτσικας.

ΠΑΟΚ ΚΡΗΣΤΩΝΗΣ: Κυριακίδης, Τσαχαλίδης, Γαβριηλίδης, Λαζαρίδης, Νοβρατίδης, Παπαδόπουλος Σ., Κουτσάγιας, Παναγιωτίδης, Δασκάλου (89’ Παπάκης), Λογγινίδης (81’ Παυλίδης), Πόκτας.

Κιλκισιακός – Αγροτικός Αστέρας 0-1

Το «τρίποντο» μέσα στο Κιλκίς πήρε ο Αγροτικός Αστέρας που κέρδισε τον τοπικό Κιλκισιακό με 1-0 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Δ’ Εθνικής.

Το «χρυσό» γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχε στο 76ο λεπτό ο Καραμουκίδης μετά από σέντρα του Μάριου Παπαδόπουλου.

Οι Θεσσαλονικείς είχαν τρία δοκάρια με τους Καραμουκίδη (15’), Τσιώκα (60’) και Σπαχή (89’).

Διαιτήτευσαν οι κ. Θεολόγος, Δεμερτζής και Κιουρτζίδης από την Πέλλα.

ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ: Μπαντής, Ευθυμιάδης, Κότσαρης, Ασημακίδης, Κεσίδης, Μαυροκεφαλίδης, Σαβελίδης, Κουβαλίδης (89’ Αμανατίδης), Παπαδόπουλος (69’ Αποστολίδης), Γεωργιάδης, Βασιλειάδης (71’ Σερταρίδης).

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤEΡΑΣ: Παπαϊωάννου, Τσάτσας, Χουμουζίδης, Κανίδης, Χασιώτης, Θεοδωρίδης, Αθανασιάδης (75’ Δρίτας), Παπαδόπουλος, Τσιώκας (75’ Σπαχής), Παπατζίκος, Καραμουκίδης (87’ Φαρμάκης).

Δόξα Χέρσου – Αχιλλέας Τριανδρίας 0-2

«Σεφτέ» στο πρωτάθλημα της Δ’ Εθνικής έκανε ο Αχιλλέας Τριανδρίας που έπρεπε να περάσουν τέσσερις αγωνιστικές για να πάρει την πρώτη του νίκη και μάλιστα εκτός έδρας με 2-0 επί της Δόξας Χέρσου.

Ο Παπαδόπουλος άνοιξε το σκορ στο 36ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ στο 70’ ο Μυλωνάς διαμόρφωσε το τελικό 0-2 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Διαιτήτευσαν οι κ. Τζουμαλάκης, Κρυωνάς και Φραγκάκης από τις Σέρρες.

ΔΟΞΑ ΧEΡΣΟΥ: Ζάικος, Καλόνικος, Ευθυμιάδης, Παπάκης, Φερεσίδης (45’ Μπαρχουταρασβίλι), Παναγιωτίδης (70’ Κωνσταντινίδης), Μαυρόπουλος (80’ Βέργος), Καλανδρέας, Αϊβαζίδης, Παπαδόπουλος Λ., Μπελίτσας.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΤΡΙΑΝΔΡΙΑΣ: Αρβανιτάκης, Μέντζιος, Χαρίσσης, Κουτίνης, Παπαδόπουλος, Τσακαλίδης, Μακρής (56’ Κατσαβέλης), Δημογκίκας, Βασβάνης (56’ Μυλωνάς), Βογιατζής (86’ Φιλιππόπουλος), Ξανθόπουλος.