Παιονία: Η ιστορία σε λεύκωμα Χρ. Ίντου -

Παρασκευή, 22 Μαρτίου, 2024

Δ. Κιλκίς: Στα Λατσιά αντιπροσωπεία του -

Δ. Κιλκίς: Σε δράση τα μηχανήματα -

Μεγάλη νίκη μετά από θρίλερ

gaskilkisΜεγάλη νίκη με 21-20 επί του Ποσειδώνα Λουτρακίου πήρε σήμερα Σάββατο ο ΓΑΣ Κιλκίς στην 9η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, που τον βάζει μέσα στην πρώτη πεντάδα του πρωταθλήματος, ξεπερνώντας τον αντίπαλο του.

Το «χρυσό» γκολ σημείωσε ο Κυπραίος σχεδόν στην εκπνοή, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και προηγήθηκαν 17-15, αλλά η ομάδα του Νίκου Γραμματικού εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική της υπεροχή (2 δίλεπτα) και ισοφάρισε 18-18.

Από την άλλη πλευρά ο Ποσειδώνας επιβεβαίωσε πως διανύει άσχημη περίοδο, αφού υπέστη την 4η συνεχόμενη ήττα του.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με κύρια στοιχεία του το πάθος και τη δύναμη που έδειξαν οι ομάδες στη διεκδίκηση της νίκης. Ο Γ.Α.Σ.Κ. άξιζε να κερδίσει αφού είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στο μεγαλύτερο διάστημα, όμως στα τελευταία λεπτά το αριθμητικό μειονέκτημα (δίλεπτες αποβολές παιχτών ) ανέτρεψε το σκηνικό και έφερε τους φιλοξενούμενους σε θέση ισχύος.

Με τη βοήθεια των φιλάθλων και με μεγάλη προσπάθεια στο τέλος οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να κατακτήσουν τη νίκη που τους ανέβασε στη τέταρτη θέση, περιμένοντας να αντιμετωπίσουν τον Π.Α.Ο.Κ. στο νέο Δ.Α.Κ. τη Τετάρτη 18 Δεκεμβρίου, στις 6 το απόγευμα και με νίκη να τον εκτοπίσουν από τη τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Τα 5λεπτα: 1-2, 2-3, 5-5, 7-6, 8-8, 10-9 (ημχ.), 11-9, 12-11, 16-13, 17-15, 18-18, 21-20

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ (Νίκος Γεωργιάδης): Παρασκευαΐδης, Τζιώκας 5, Κυπραίος 1, Δούγιας 3, Δεληγιάννης 3, Χοτζούδης 1, Δημάκης 1, Τοκατζόγλου, Παπαδόπουλος Π., Παπαδόπουλος Θ., Σισμανίδης, Μέγκας 3, Γρηγοριάδης 4, Κοβλακάς, Τριανταφύλλου., Σαλαβασίδης

ΠΟΣΕΙΔΩΝ (Νίκος Γραμματικός): Βλαχογεώργος, Σκρόμπιτς 2, Παλαιολόγος, Πέρρος 10, Άντρεγιτς 2, Μανιουδάκης, Τσικογιαννόπουλος 3, Μπάρμπας, Βασιλειάδης 1, Μελετάκος, Ρουμελιώτης, Κολιούδης, Βαμβακάς 2

Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης Δίλεπτα: 4-3 Πέναλτι: 2/3 – 4/4