Παιονία: Η ιστορία σε λεύκωμα Χρ. Ίντου -

Παρασκευή, 22 Μαρτίου, 2024

Δ. Κιλκίς: Στα Λατσιά αντιπροσωπεία του -

Δ. Κιλκίς: Σε δράση τα μηχανήματα -

Κιλκισιακός: Επιτέλους ξέσπασμα!

Ο Κιλκισιακός εμφανίστηκε έτσι ακριβώς όπως τον θέλουν οι φίλοι του, κερδίζοντας με 4-0 τη Κυριακή τον Καμπανιακό για την έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής.

Πρώτη νίκη για το συγκρότημα του Λεωνίδα Υφαντίδη, που άφησε ικανοποιημένους τους 300 και πλέον φίλους του που βρέθηκαν στη κερκίδα του Δημοτικού Σταδίου.

Οι Κιλκισιώτες μπήκαν πολύ δυνατά από το ξεκίνημα και απείλησαν στο 6′ με τον Καθάριο. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Δρόσος έκανε την ατομική ενέργεια, έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Παπαδημητρίου με πλασέ στη κίνηση άνοιξε το σκορ.

Στο επόμενο λεπτό ο Κιλκισιακός ζήτησε πέναλτι για χέρι μέσα στη περιοχή. Από το 15′ και μετά ο Καμπανιακός ισορρόπησε, δίχως όμως να απειλήσει την εστία του Κολιοφούκα.

Στο 41′ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έμεινε στην περιοχή των φιλοξενούμενων και ο Ματεντζίδης με προβολή πέτυχε το 2-0.

Στο επόμενο λεπτό ο Παλάσκας έβαλε τη κόντρα στο σουτ του Μπάλιου με τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ. Στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι ο ΑΟΚ μπήκε δυνατά και αφού πρώτα ο Μπελίτσας είχε καλή στιγμή στο 56′, στο 59′ ήρθε και το τρίτο τέρμα.

Ο Μοσχάκης έβγαλε τη πάσα σε θέση αριστερά για τον Μπελίτσα, που σέντραρε για τον Παπαδημητρίου. Ο νεοαποκτηθείς φορ αν και με πλάτη στην εστία γύρισε άψογα και με το αριστερό πέτυχε το 3-0.

Στο 73′ καλό σουτ του Παγωνίδη με τη μπάλα να καταλήγει λίγο έξω. Τελικό σκορ 4-0, όταν ο Μοσχάκης στο 77′ από στατική φάση βρήκε τον Παλάσκα που με κεφαλιά χρίστηκε και αυτός σκόρερ.

ΘΕΑΤΕΣ 350

ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ: Κολιοφούκας, Δρόσος, Ραφαελίδης, Παλάσκας, Ματεντζίδης, Δοξάκης (63′ Καρασίμος), Μπελίτσας, Λογγινίδης (72′ Πολύζος), Παπαδημητρίου (79′ Πιπερτζής), Μοσχάκης, Καθάριος (81′ Νικολαΐδης).

ΚΑΜΠΑΝΙΑΚΟΣ: Μπόικος, Κιβρακίδης, Αλμπάνης, Πανούσης, Παγωνίδης, Χριστοδουλίδης, Καλογιάννης (76′ Τσιότσκας), Ρακαβίνας, Βασαΐτης (68′ Καρασαββίδης), Μπάλιος (46′ Χουζούρης), Χατζηβασιλειάδης.

Κίτρινες: Ρακαβίνας, Τσιότσκας.

Τη Κυριακή ο Κιλκισιακός φιλοξενείται στο Καυτανζόγλειο από τον Ηρακλή.

Φιλική ήττα οι γυναίκες

Ενα προπονητικού χαρακτήρα φιλικό έδωσε η Γυναικεία Ομάδα του Κιλκισιακού τη Κυριακή, στο οποίο ηττήθηκε με 4-3 στη Θεσσαλονίκη από τον ΠΑΟΚ Ladies Academy.

Μειονέκτημα το μικρό πλαστικό γήπεδο, που τα κορίτσια δεν έχουν συνηθίσει, αλλά δίκαια οι γηπεδούχες σημείωσαν τη νίκη.

Ο Κιλκισιακός στο πρώτο τέταρτο προηγήθηκε με 2-0 χάρη σε τέρματα της Μίγγου και Αναστασιάδου, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στο 35′.

Στο 47′ η Σταυρούλα Παπαδοπούλου πέτυχε το 3-1, όμως οι Θεσσαλονικιές με τέρματα στο 75′, στο 88′ και στο 90′ πέτυχαν την ανατροπή.

ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ: Τσαρτσαράκη, Πουλιοπούλου, Αδαμίδου, Τζιτζίδου, Μουρατίδου, Αναστασιάδου, Βασιλειάδου, Μίγγου, Καραβασίλη, Φούρναρη, Νικολαΐδου.

Αγωνίστηκαν και οι Μέλανι, Παυλίδου Παρπαρά, Κουτσουραδή, Τσιόνκη, Χατζηγεωργιάδου, Παυλίδου, Τατίδου.