Επίσκεψη Βόζενμπεργκ σε Κιλκίς -

Κυριακή, 21 Απριλίου, 2024

Και δεκάδες Κιλκισιώτες στον θρίαμβο του ΠΑΟΚ!

"Κλέψτε απ` τους πλούσιους, δώστε στους φτωχούς", έλεγε πανό των οπαδών του ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Τότεναμ. Και πολιτική παρέμβαση!

Δεκάδες ήταν κι αυτή τη φορά οι οπαδοί του ΠΑΟΚ απ` το νομό μας, που είδαν ζωντανά έναν ιστορικό θρίαμβο της ομάδας τους. Οι Κιλκισιώτες οπαδοί της δημοφιλούς ομάδας της Θεσσαλονίκης, που βρέθηκαν χθες βράδυ στο Λονδίνο, πανηγύρισαν έξαλλα μαζί με τους υπόλοιπους συνοπαδούς τους απ` όλη την Ελλάδα και την Ευρώπη, την μεγάλη νίκη και πρόκριση της ομάδας τους στους “32” του Europa League.

Ως γνωστόν, ο Δικέφαλος του Βορρά με άψογη εμφάνιση επικράτησε 2-1 της Τότεναμ, κερδίζοντας για δεύτερη φορά ευρωπαϊκή πρόκριση στη βρετανική πρωτεύουσα (προηγήθηκε το 1-1 με την Αρσεναλ το 1997 στο «Χάιμπουρι»). Εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ, πέτυχε δύο πανέμορφα γκολ με τους Σαλπιγγίδη (6΄) και Αθανασιάδη (14΄), απείλησε και στη συνέχεια τους γηπεδούχους, αλλά ήρθε στο 37΄ το εγκληματικό λάθος του Ολλανδού ρέφερι, Νοϊχάους, ο οποίος καταλόγισε ανύπαρκτο πέναλτι υπέρ της Τότεναμ και απέβαλλε το νεαρό Σταφυλλίδη στο 38΄, για να μειώσει ο Μόντριτς από τα 11 βήματα. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα και το σφυροκόπημα που δέχτηκε η ελληνική ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο,  η μεγάλη νίκη τελικά ήλθε, με αποτέλεσμα οι παίκτες της να γνωρίσουν την αποθέωση από περίπου 1.500 οπαδούς της.