Δ. Κιλκίς: Στα Λατσιά αντιπροσωπεία του -

Δ. Κιλκίς: Σε δράση τα μηχανήματα -

Άρση του περί ευθύνης υπουργών -

Πέμπτη, 21 Μαρτίου, 2024

Θρίαμβος για τον Γ. Παπαδόπουλο

*Στον 1ο Νυχτερινό Διεθνή Ημιμαραθώνιο Θεσσαλονίκης – Χάλκινο μετάλλιο η Ε. Ασημακίδου στα 5.000 μ

Mε πολλή μεγάλη επιτυχία έγινε στο κέντρο της Θεσσαλονίκης ο 1ος Νυχτερινός Διεθνής Ημιμαραθώνιος της πόλης αλλά και ο αγώνας των 5 χλμ. Περισσότεροι από 1.400 δρομείς έτρεξαν στη μικρή απόσταση ενώ στα 21,1 χλμ. αγωνίστηκαν περισσότεροι από 850 σε μία άδεια από αυτοκίνητα αλλά πανέμορφη Θεσσαλονίκη που χθες εκτός από τη δική της λάμψη φωτίστηκε και από τη λάμψη των δρομέων.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Βαλκανιονίκης μαραθωνοδρόμος αθλητής του ΓΑΣ Κιλκίς Γιάννης Παπαδόπουλος επικράτησε σχετικά άνετα με χρόνο 1:09:59, επιβεβαιώνοντας για μία ακόμη φορά πως είναι σε εξαιρετική κατάσταση,  με την πρώτη τριάδα να κλείνει με τους Δημήτρη Τσιούνη με 1:11:13 και Αντώνη Παπαδημητρίου με 1:13:06.

Στον ημιμαραθώνιο πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι βετράνοι του ΓΑΣ Κιλκίς με τον Αντώνη Σαρίδη να τερματίζει στην 111 η θέση με 1.39.16 , τον Λάζαρο Σιδηρόπουλο στην 212η θέση με 1.46.04 και τον Δημήτρη Βραχιόλογου στην 463η θέση με 1.58.52

Στα5 χλμ. όπου οι συμμετοχές ξεπέρασαν κάθε προσδοκία, πιο γρήγορος ήταν ο Μάριος Αποστολίδης που ολοκλήρωσε την απόσταση σε 15:25 μπροστά από τους Στάθη Μαυριδόπουλο(15:27) και Παύλο Αποστολίδη (16:03). Στον ίδιο αγώνα ο δεκαεξάχρονος Αιμίλιος Μαβίδης ήταν εξαιρετικός και με 18’38” κατέλαβε την 12η θέση στους Άνδρες , με τον

Στέλιο Δελόγου να είναι 74ος με 22”55 και τον Κυριάκο Αβράμογλου 369ος με 28”0.

Πολύ καλή κούρσα όμως έκανε και η Δήμητρα Ιορδανίδου που με 17:49 κατέλαβε την πρώτη

θέση στις γυναίκες και την 6η στο σύνολο. Δεύτερη ήταν η Γεωργία Σταμούλη με 19:17 και τρίτη η μεγάλη έκπληξη των αγώνων η Ευρυδίκη Ασημακίδου με 21:11 . Η δεκαεξάχρονη αθλήτρια του Φίλιππου Μισαηλίδη με μια πολύ μεγάλη εμφάνιση κατάφερε να ανέβει στο βάθρο των νικητριών κερδίζοντας πολλά γνωστά ονόματα αθλητριών μεγάλων αποστάσεων.

Αυτό που μένει από τον καταπληκτικό νυχτερινό αγώνα , πέρα από τις πολύ μεγάλες επιτυχίες των αθλητών του ΓΑΣ Κιλκίς ήταν πως το κέφι και η καλή διάθεση περίσσευαν την ώρα των αγώνων επιβεβαιώνοντας πως οι Θεσσαλονικείς , και όχι μόνο, ξέρουν να να το διασκεδάζουν ακόμη και τρέχοντας. Όπως και να έχει οι εικόνες της άδειας από αυτοκίνητα και γεμάτης δρομείς πόλης είναι μία όχι και τόσο συνηθισμένη εικόνα που όμως θα πρέπει σιγά σιγά να συνηθίζουμε.