ΓΑΣΚ: Νέες μεγάλες επιτυχίες

Στην 2η Ορφική Συνάντηση Στίβου – Πρωτιές με ρεκόρ για Φ. Αβράμογλου & Στ. Παρασκευά.

stivosgask2Εξαιρετική παρουσία είχαν οι αθλητές-τριες  ΓΑΣ Κιλκίς  την Κυριακή 29 Μαρτίου στην Αλεξανδρούπολη στη «2η Ορφική Συνάντηση Στίβου».

Περίπου 800 αθλητές από 20 σωματεία της Βόρειας Ελλάδας και 2 σωματεία από την Βουλγαρία έδωσαν το παρόν στην καθιερωμένη αθλητική συνάντηση που διοργάνωσε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης .

Πέρα από κάθε συναγωνισμό η 13χρονη Φανή Αβράμογλου “εσπασε” τα χρονόμετρα στην κούρσα των 600 μ Παγκορασίδων Β σημειώνοντας το απίστευτο για την ηλικία της 1’40”0 . Κάτι ανάλογο ισχύει και για την εντεκάχρονη Στέλλα Παρασκευά που μετά το θρίαμβό της στα Ιωάννινα , έδειξε και στην Αλεξανδρούπολη πως δεν έχει αντίπαλο στην κατηγορία της κερδίζοντας τα 600 μ της κατηγορίας Μινι με 2’03”0

stivosgask1Μεγάλο ατομικό ρεκόρ και για τον 14χρονο Δημήτρη Καραμανίδη που με 3’08”0 στα 1000 μ των Παμπαίδων Α’ κατέκτησε την 4η θέση συντρίβοντας το 3’21”0 που είχε από πέρυσι.

Η δεκάχρονη Βασιλική Καραμανίδου ήταν 3η στο μήκος των Μινι Κοριτσιών με άλμα στα 3,55 , ενώ στο ίδιο αγώνισμα η Εβελίνα Ζάμσα ήταν 9η με 3,23 μ. Εξαιρετικά άτυχη φάνηκε η Μαρία Ντουμανίδου (που είχε μεγαλες ακυρες προσπάθειες) αφού ουτε το 5,72 μ ούτε η 9η θέση στη σφαιροβολία των Παγκορασίδων Β την αντιπροσωπεύουν, ενώ πολύ καλά τα πήγε και ο μικρός Σταμάτης Παρασκευάς που με 8”3 πήρε την 11η θέση στα 50 μ των Μινι Αγοριών.

stivosgask3Οι διακρίσεις που είχαν οι αθλητές-τριες του ΓΑΣ Κιλκίς με τις επιδόσεις  και τα  μετάλλια που κατέκτησαν  σε όλες τις κατηγορίες, δείχνει ότι η πορεία του στίβου της πόλης μας είναι ανοδική δίνοντας ελπίδες για διακρίσεις στο μέλλον.

Την αποστολή του ΓΑΣ Κιλκίς στην Αλεξανδρούπολη συνόδευσαν ο έφορος Στίβου του ΓΑΣ Κιλκίς Κυριάκος Αβράμογλου και η προπονήτρια των Ακαδημιών Νάντια Μπουρλούκα.

Τα πλήρη αποτελέσματα των αγώνων δημοσιεύονται εδώ.