Στις κάλπες για τους υποψήφιους -

Οι δήμαρχοι για το 2ο τμήμα ΑΕΙ -

Πέμπτη, 11 Απριλίου, 2024

ΓΑΣΚ: Επτά ματς χωρίς νίκη

Την ήττα με 27-19 γνώρισε ο ΓΑΣ Κιλκίς εκτός έδρας απ` την ισχυρή Αναγέννηση Βύρωνα, η οποία αναρριχήθηκε στην 5η θέση μαζί με Ποσειδώνα, ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑ στους 15 πόντους, παραμένοντας έτσι μέσα στον στόχο της εξάδας.

xantboal-gask-vyronasΣτο τελευταίο χθεσινό (Κυριακή) ματς της 16ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών, η ομάδα του Κιλκίς έχασε τον αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο, αφού στο πρώτο μέρος το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 8-6.

Στις αρχές του δευτέρου η Αναγέννηση με ένα ξέσπασμα σε διάστημα τριών λεπτών (35-38) μετέτρεψε το 11-10 σε 15-10, ενώ στην συνέχεια «καθάρισε» το ματς στο 51′ όταν προηγήθηκε 22-13!

“Δικαιολογία” για τον ΓΑΣΚ μπορεί ναθεωρηθεί η ατυχία του, αφού εκτός των απουσιών των Γρηγοριάδη και Μέγκας έχασε στο πρώτο 20λεπτο με τραυματισμό και τον δεξιό ίντερ της, Χόντο.

Μετά και τη νέα ήττα, η ομάδα του Κιλκίς παρέμεινε στην επικίνδυνη ζώνη, αφού συμπλήρωσε επτά παιχνίδια χωρίς νίκη.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-3, 5-3, 8-5, 8-6, 8-6 (ημχ.), 11-9, 15-11, 18-12, 21-13, 24-16, 27-19

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Μαγκαφουράκης, Γεωργίου 8, Στούμπης Π. 4, Βασιλόπουλος, Αργυράκης, Φάμπατς, Τσεύλικος 1, Στούμπης Δ., Χατσίκας, Αντωνιάδης, Μυλωνάς 5, Καραστέργιος, Λάσιτσα 5, Λεωνίδας 1, Λάκοβιτς 3, Βλαχοθανάσης

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ (Γιάννης Λαζαρίδης): Κοτανίδης, Ασίκης, Κωνσταντινίδης, Τασέφσκι 1, Δούγιας 8, Χαλκίδης, Γιαβασίδης 2, Δεληγιάννης 4, Δημάκης 1, Παπαδόπουλος 1, Χόντο 1, Σισμανίδης 1, Κοβλακάς, Μπαλάσκας.
Διαιτητές: Τσάκωνας- Κουτσός, Κόκκινη: 49:20 Βασιλόπουλος (τρία δίλεπτα), δίλεπτα: 9-6, πέναλτι: 3/3-2/4

Δηλώσεις

Παναγιώτης Ιατρούδης (τεχνικός Αναγέννησης): «Ο χρόνος κυλάει υπέρ μας. Οι δύο ξένοι που ήρθαν ανέβασαν επίπεδο την ομάδα και μαζί τους έχουν βελτιωθεί και οι Έλληνες παίκτες. Στο πρώτο ημίχρονο παρασυρθήκαμε από τον αργό ρυθμό του αντιπάλου και ήμασταν σαν υπνωτισμένοι. Στο δεύτερο έπρεπε να επιβάλλουμε τον δικό μας ρυθμό και το καταφέραμε».

Γιάννης Λαζαρίδης (προπονητής Κιλκίς): «Μας έχουν κοστίσει οι τραυματισμοί. Είμαστε μια ομάδα χωρίς βάθος και όταν λείπουν βασικοί παίκτες έχουμε πρόβλημα και δεν μπορούμε να βρούμε ρυθμό και να είμαστε ανταγωνιστικοί. Κέρδος μας ήταν τα νέα παιδιά, όπως ο Γιαβασίδης και ο Κοβλακάς. Την Τετάρτη δίνουμε ένα πολύ σημαντικό μας κόντρα στη ΧΑΝΘ και πρέπει να προετοιμαστούμε κατάλληλα».

Πηγή: handball.org.gr