Δ. Κιλκίς: Στα Λατσιά αντιπροσωπεία του -

Δ. Κιλκίς: Σε δράση τα μηχανήματα -

Αετός: Πετάει πάντα στη κορυφή

Την ομάδα της Έδεσσας φιλοξένησε ο ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ την 19η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε νευρικά και άστοχα για τον γηπεδούχο, με τοπ 1ο δεκάλεπτο να τελειώνει 16-10 υπέρ του. Η συνέχεια ήταν καλύτερη, παρόλο που ο ΑΕΤΟΣ ακολούθησε το ρυθμό του Εδεσσαϊκού, με το 2ο δεκάλεπτο να κλείνει με επιμέρους σκορ 21-15 και το ταμπλό να δείχνει στο ημίχρονο 37-25.

Το 2ο ημίχρονο ακολούθησε καλύτερο για τον ΑΕΤΟ, με τις αλλαγές να είναι πολλές, χρησιμοποιώντας όλη τη δωδεκάδα και το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει με 23-15 και συνολικό σκορ 60-40.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο, επί μέρους σκορ 14-12 και τελικό αποτέλεσμα του αγώνα 74-52.

Ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, όπου ο ΑΕΤΟΣ κρατάει τη μαχητικότητα που επέδειξε και φυσικά τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 16-10, 37-25, 60-40, 74-52.

ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ (Καμψιάδης Χάρης): Φιλιππίδης Γιώργος, Γκρεκός Γιώργος 4, Βαϊτσούδης Λάζαρος 10 (2), Ζύμπερι Διονύσης 2, Γρηγοριάδης Ανέστης, Χειρούλης Αντώνης 2, Μουρζίδης Δημήτρης 27 (2), Τσακλίδης Βασίλης 2, Μαργαριτίδης Θεόκλητος 3 (1), Τσαρίδης Στάθης 6, Βαταμίδης Σταύρος 6, Κόγιας Θωμάς 12.

ΠΡΟΜΙΝΙ

Στα Γιαννιτσά, με αντίπαλο τον τοπικό Μέγα Αλέξανδρο, έκαναν το ουσιαστικό αγωνιστικό τους ντεμπούτο οι μικροί του ΑΕΤΟΥ και αυτό ήταν νικηφόρο, μετά από ένα δυνατό και αμφίρροπο παιχνίδι, όπου όλα τα παιδιά έπαιξαν και προσπάθησαν για το καλύτερο.

Τελικό σκορ: 45-53

ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ (Πούλιος Γιάννης): Αμοιρίδης Θ, Αποστολίδης Α, Βιολιτζής Σ, Γιαννακίδης Ν, Γιουβατζόγλου Ν, Δαδάτσης Ν, Ματθέλης Σ, Παπαδάκης Κ, Παπαμιχαηλίδης Α, Φωκάς Χ, Χούρης Γ.

ΜΙΝΙ

Το μίνι του ΑΕΤΟΥ αντιμετώπισε στο ΔΑΚ Κιλκίς τον πολύ δυνατότερο Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών και έχασε φυσιολογικά, αν και το πάλεψε στα ίσα έως ένα σημείο, με 32-60.

ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ (Πούλιος Γιάννης): Ασιγκίδης Α, Αντωνίου Γ, Γιάννογλου Κ, Γιάννογλου Π, Καβάζης Δ, Καπίδης Γ, Κέρος Θ, Κουζουκάκης Γ, Λεγγερής Θ, Νίκα Α, Παπαθεοδώρου Ε, Στεφανίδης Θ, Ταχτσίδης Γ.

ΠΑΙΔΙΚΟ

Αετός -Γουμένισσα 52 -65. Πολύ όμορφο παιχνίδι, διαφήμιση για το μπάσκετ. Τα παιδιά του Αετού προσπάθησαν, έπαιξαν όλοι, πίεσαν σε όλο το γήπεδο και από τους 21 πόντους που βρέθηκαν κάποια στιγμή πίσω, πλησίασαν στη συνέχεια στους 7, μετά στους 5, αλλά με ένα ακόμη τρίποντο (11 συνολικά έβαλε η Γουμένισσα, τα 7 ένας παίκτης) και μάλιστα σε αιφνιδιασμό, η Γουμένισσα ξέφυγε πάλι.

ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ (Κόγιας Θωμάς): Χειμωνίδης Δ 3, Γκιουλέκας Α 9 (3), Κουκλίδης Χ, Ασιγκίδης Α 14, Μέλλανι Ρ 2, Τεβρεντζίδης Χ, Γιάννογλου Π 12, Φιλιππίδης Θ, Αμοιρίδης Π 4, Κουζουκάκης Γ 6, Κολιούσκας Β 2.