Παιονία: Η ιστορία σε λεύκωμα Χρ. Ίντου -

Παρασκευή, 22 Μαρτίου, 2024

Δ. Κιλκίς: Στα Λατσιά αντιπροσωπεία του -

Δ. Κιλκίς: Σε δράση τα μηχανήματα -

Πρωταθλητής στην κανονική περίοδο

aris-panteleimonΣτην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα τερμάτισε ο Μ.Γ.Σ. Άρης Παντελεήμονα καθώς στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος νίκησε τον Αετό Κορωνούδας με 1-4 σκορ.

Τρία τέρματα πέτυχε ο Παναγιωτίδης Πασχάλης στο 30ο, 37ο και 41ο λεπτό φτάνοντας τα 36 συνολικά στο πρωτάθλημα αναδεικνύοντάς τον πρώτο στην σχετική κατάταξη των σκόρερ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 53ο λεπτό σε 1-3 σε μια από τις ελάχιστες φορές που φάνηκαν απειλητικοί στην αναμέτρηση ενώ ο Λιθοξόπουλος Φώτιος διαμόρφωσε στο 76ο λεπτό το τελικό 1-4 σκορ.

Μετά και το τέλος της εικοστής δεύτερης αγωνιστικής η ομάδα τερμάτισε στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 52 βαθμούς και συντελεστή 69-13 τέρματα.

Στα μπαράζ που θα ακολουθήσουν ο Μ.Γ.Σ. Άρης Παντελεήμονα θα αντιμετωπίσει στην πρώτη αγωνιστική την Θύελλα Δοϊράνης εκτός έδρας, στην δεύτερη τον Θρίαμβο Μουριών εντός και στην τρίτη τον Μακεδονικό Δροσάτου πάλι εντός.

Εκτός από το πλεονέκτημα έδρας έναντι των διεκδικητών του τίτλου του πρωταθλητή και της ανόδου στην επόμενη κατηγορία ο Μ.Γ.Σ. Άρης Παντελεήμονα  θα έχει και βαθμολογικό πλεονέκτημα έναντι των Μουριών και Δοϊράνης με 3 και 5 βαθμούς αντίστοιχα.

Πλέον η προσοχή όλων είναι στραμμένη στις τρεις αυτές αναμετρήσεις και στο πως θα καταφέρει η ομάδα να επιτύχει την άνοδο αλλά και να αναδειχθεί πρωταθλήτρια Β’ κατηγορίας για πρώτη φορά στην ιστορία της.