Δ. Κιλκίς: Στα Λατσιά αντιπροσωπεία του -

Δ. Κιλκίς: Σε δράση τα μηχανήματα -

Νέα μεγάλη εμφάνιση για τον Γ. Παπαδόπουλο

3η θέση στον μεγάλο ημιμαραθώνιο “Θανάσης Σταμόπουλος”

Ακόμη πιο ψηλά έβαλε τον πήχη ο Hμιμαραθώνιος Καλαμπάκας-Τρικάλων “Θανάσης Σταμόπουλος” που κατέγραψε νέα ρεκόρ συμμετοχών, παρουσίας αρκετών κορυφαίων αθλητών της χώρας μας, και πάνω απ´όλα άριστη οργάνωση, αν και οι απαιτήσεις ήταν αυξημένες για να λειτουργήσουν όλα βάσει των υψηλών  προδιαγραφών που τέθηκαν.

Από τη πρώτη χρονιά ο αγώνας προσέλκυσε περισσότερους δρομείς αναλογικά με αντίστοιχους αγώνες, με εκατοντάδες αθλητές να έρχονται κάθε χρονιά, και φέτος έγινε το βήμα παραπάνω καθώς υπήρξαν σημαντικές αλλαγές και προσθήκες στη διοργάνωση,

Οι αθλητές αντέδρασαν θετικά στις αλλαγές, και το αποτέλεσμα ήταν να υπάρξει εγγραφή 830 αθλητών στον κύριο αγώνα, και 150 στον μικρό. Μερικοί βέβαια δεν προσήλθαν, τον ημιμαραθώνιο τερμάτισαν τελικά 639 δρομείς, σπάζοντας τον αριθμό 525 που ήταν το ρεκόρ από πέρυσι.

Αφού κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον αείμνηστο Θανάση Σταμόπουλο, δόθηκε στις 10.05 η εκκίνηση στη Καλαμπάκα, με φόντο τα Μετέωρα, και την ύπαρξη πρωτοφανούς ζέστης και ήλιου για τα δεδομένα του φετινού σκληρού χειμώνα, με θερμοκρασία που ξεπέρασε αισθητά τους 20 βαθμούς ιδίως προς το τέλος του αγώνα. Ο Κώστας Πούλιος επιβεβαίωσε την εξαιρετική φόρμα που βρίσκεται και κέρδισε τον αγώνα με 1:05:50, πολύ κοντά στο 1:05:41 του Μιχάλη Παρμάκη που κατέχει το ρεκόρ διαδρομής από πέρυσι. Δεύτερος τερμάτισε ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος με 1:07:29 και τρίτος ο πρωταθλητής του ΓΑΣ Κιλκίς Γιάννης Παπαδόπουλος με 1:10:35 , ο οποίος ήταν και 1ος στην κατηγορία του (Άνδρες 25-29 ετών)

Ο αθλητής του ΓΑΣΚ , μετά από ένα  διάστημα απουσίας, λόγω τραυματισμού που του στέρησε τη συμμετοχή στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου, έδειξε ότι βρίσκεται και πάλι σε πολύ καλή κατάσταση εν όψει του Βαλκανικού πρωταθλήματος Μαραθωνίου  που θα διεξαχθεί τον επόμενο μήνα.