Δ. Κιλκίς: Στα Λατσιά αντιπροσωπεία του -

Δ. Κιλκίς: Σε δράση τα μηχανήματα -

Κούπα: Προδόθηκε από δυνάμεις

*Ήττα στην Κατερίνη από το μαχητικό Βατανιακό.

Του Γιάννη Σιταρίδη (koupa basketball team manager)

Τα δυο πρόσωπα του Ιανού έκαναν την εμφάνισή τους και φέτος. Η ΚουΠα Κιλκίς ήταν πολύ καλή στο πρώτο ημίχρονο αλλά κακή, ασύνδετη, μονοδιάστατη, νευρική στο δεύτερο.  Φυσικό επακόλουθο της ανισορροπίας αυτής ήταν και η ήττα με 86 – 72 από το Βατανιακό.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ: Η ομάδα ξεκίνησε με σοβαρότητα και συγκεκριμένο προσανατολισμό στο παιχνίδι της και ηγήθηκε του αγώνα από τα πρώτα του λεπτά. Με το Μουστάκα αιχμή του δόρατος χτύπησε μέσα στη ρακέτα, ενώ τα εύστοχα τρίποντα των Μπαξεβάνη και Σιδηρόπουλου πλήγωσαν τη γηπεδούχο από την περιφέρεια.

Σκορ Περιόδου: 11 – 14

Ομαδικά Στατιστικά Α’ Περιόδου

ΠΟΝΤΟΙ: 13, 1Π: 2/3, 2Π: 3/7, 3Π: 2/6 ΡΑ: 9, ΡΕ: 2, ΑΣΙΣΤ: 4, ΚΛΨ: 1, ΤΑΠΕΣ: 3, ΛΑΘΗ: 5

Στο δεύτερο δεκάλεπτο παίχτηκε και το ομορφότερο μπάσκετ από πλευράς φιλοξενουμένων. Η ομαδικότητα στην επίθεση συνεχίστηκε, οι αιφνιδιασμοί – προϊόντα της πιεστικής άμυνας – αυξήθηκαν, τα σουτ έξω από τη γραμμή των 6,75 έγιναν ευστοχότερα (4/6). Στο μεταξύ μπήκε στην εξίσωση με αρκετή διάθεση να προσφέρει και ο προερχόμενος από τραυματισμό Σιδηρόπουλος  και το 11 – 14 του 1ου δεκαλέπτου μετατράπηκε σε 11 – 19, 18 – 29 και τελικά 29 – 40 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Σκορ Ημιχρόνου: 29  – 40

Ομαδικά Στατιστικά Β’ Περιόδου

ΠΟΝΤΟΙ: 26 1Π: 2/4, 2Π: 6/9, 3Π: 4/6 ΡΑ: 6, ΡΕ: 2, ΑΣΙΣΤ: 7, ΚΛΨ: 3, ΤΑΠΕΣ: 1, ΛΑΘΗ: 5

Και κάπου εκεί, ήρθε το γνωστό πλέον σε όλους μας black out. Τα πάντα λειτούργησαν λάθος. Ατομικές προσπάθειες (καμία ασίστ σε όλο το δεκάλεπτο), νευρικότητα, λάθη (9), απειθαρχία στα time out, ανυπαρξία στα επιθετικά ριμπάουντ (0 παρά το γεγονός πως διεκδικήθηκαν 8 άστοχα σουτ) σε συνδυασμό με την ενέργεια που έβγαλε η γηπεδούχος αλλά και την κούραση που άρχισε να βαραίνει τα πόδια των μόλις 9 παικτών της φιλοξενούμενης, συντέλεσαν στο να έρθει το ματς στα ίσια. Η ΚουΠα κόλλησε στους 42 πόντους για μεγάλο χρονικό διάστημα, ικανό να επιτρέψει το Βατανιακό να γυρίσει για τα καλά στο παιχνίδι.

Σκορ Περιόδου: 52 – 52

Ομαδικά Στατιστικά Γ’ Περιόδου

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήρθε να ολοκληρώσει μια σημαντική ανατροπή για την ομάδα του Βατανιακού. Οι παίκτες της γηπεδούχου φύλαγαν το καλό για το τέλος, εμφανίζοντας τη θετική τους πλευρά στο παιχνίδι. Στην αντίπερα όχθη η εικόνα της φιλοξενούμενης πήγαινε από το κακό στο χειρότερο. Κακές επιλογές στην επίθεση, επιπολαιότητα και έλλειψη προσήλωσης στην άμυνα. Οι γηπεδούχοι με 70 – 62.  Μια ύστατη προσπάθεια της ΚουΠα Κιλκίς δεν ολοκληρώθηκε αίσια μιας και το 70 – 67 πολύ γρήγορα έγινε 79 – 70 ενάμισι λεπτό πριν τη λήξη, με το σκορ τελικά να φτάνει στο 86 – 72 όταν όλα πια είχαν κριθεί.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Δεύτερο δεκάλεπτο και η ΚουΠα είναι κυριαρχική στο παιχνίδι της. Ο Σιδηρόπουλος διασχίζει το γήπεδο από τη μια ως την άλλη άκρη, κερνά με όμορφη σταυρωτή ντρίπλα ανάμεσα από δύο αντιπάλους σωριάζοντας στο παρκέ τον ένα εκ των δύο  και αφήνει με όμορφο δεξί lay up τη μπάλα στο καλάθιΑν μη τι άλλο, εντυπωσιακότατο. Δείτε το!

Τελικό σκορ: 76 – 78