Οι δήμαρχοι για το 2ο τμήμα ΑΕΙ -

Πέμπτη, 11 Απριλίου, 2024

Εθνικός: Γεύτηκε την αδικία!

ΑΔΙΚΗ ΕΞΕΛΙΞΗ, ΑΔΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ … και ΕΟΡΔΑΪΚΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ Ν. ΑΓΙΟΝΕΡΙΟΥ 2 – 1.

Τα γκολ : 0 – 1 με τον Μιλκούδη για τον Εθνικό στο 36ο λεπτό, 1 – 1 ισοφάριση τρία λεπτά αργότερα με τον Μαυροματίδη και 2 – 1 στην εκπνοή του αγώνα με τον Ιωαννίδη (μετά από εκτέλεση κόρνερ το οποίο προήλθε από λανθασμένη απόφαση του διαιτητή Ρούσσο αφού δεν έδωσε επιθετικό φάουλ και άφησε το παιχνίδι να παίζεται δίνοντας το κόρνερ το οποίο και απέφερε το γκολ για τους γηπεδούχους) .

eordaikos-agioneriΑν έχεις τύχη και … σφυρίχτρα διάβαινε θα μπορούσε να είναι το ρητό που αρμόζει προκειμένου να αποδοθεί η συνολική εικόνα ενός παιχνιδιού όπως αυτό της Κυριακής.

Ο φιλοξενούμενος Εθνικός μένει με την πικρή ΄΄γεύση΄΄ του ότι έφτασε στην πηγή και δεν ήπιε νερό μένοντας και πάλι στο τελικό αποτέλεσμα από το οποίο δεν πήρε τίποτα παρότι άξιζε σίγουρα και με βάση την απόδοση των παικτών του κάτι παραπάνω.

ΚΥΡΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ: Η ομάδα του νομού μας πραγματοποίησε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και στην επανάληψη προσέχοντας τα νώτα της προσέγγισε το θετικό αποτέλεσμα όμως η λεπτομέρεια αλλά και η σφυρίχτρα έφεραν το τελικό 2 -1 υπέρ των γηπεδούχων. Οι γηπεδούχοι δεν απέδειξαν τίποτε περισσότερο ικανό να αποδώσει την μαγική εικόνα που βεβαίως δεν αντικατοπτρίζει το αποτέλεσμα του αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο η κυριαρχία των φιλοξενούμενων (ήταν καταφανής καθώς έχασαν τρεις – τέσσερις ευκαιρίες) κορυφώθηκε με την φάση του 36΄ όταν ο Μιλκούδης άνοιξε το σκορ του αγώνα στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα όμως οι γηπεδούχοι (και ενώ ακόμη οι παίκτες του Εθνικού έμειναν στην επίτευξη του γκολ) αντέδρασαν άμεσα και ισοφάρισαν το σκορ σε 1 – 1(39΄Μαυροματίδης).

Η τύχη γύρισε την πλάτη για πρώτη φορά στον αγώνα για το κιλκισιώτικο συγκρότημα καθώς μέχρι εκείνη την ώρα οι γηπεδούχοι παρέμεναν θεατές αλλά το σφύριγμα της πρώτης πράξης για την ανάπαυλα του ματς βρήκε ισόπαλες τις δυο ομάδες (1- 1).

Στην επανάληψη και οι δυο ομάδες πρόσεχαν τα νώτα τους και με τακτική αντεπιθέσεων προσπαθούσαν για κάτι καλό. Οι γηπεδούχοι όμως με την ΄΄στρατηγική΄΄ τους επηρέασαν την ατμόσφαιρα και ο διαιτητής έβλεπε ΄΄πρασινοκίτρινα΄΄ φορτώνοντας με κίτρινες κάρτες σε τέσσερις ποδοσφαιριστές του Εθνικού. Ομως οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και πριν ολοκληρωθεί το παιχνίδι έχουν να τα βάζουν με την τύχη τους (δεύτερη φορά) καθώς σε ξεδίπλωμα ιδανικής ευκαιρίας ο Παντελίδης απέκρουσε την μπάλα και κράτησε το 1-1 προς στιγμήν. Προς στιγμήν γιατί ενώ ο αγώνας έπαιρνε το δρόμο των καθυστερήσεων ο διαιτητής ήθελε να γίνει ο πρωταγωνιστής της συνάντησης.

Σε φάση κοντά στην εστία του Εθνικού και λίγο πριν το τελικό σφύριγμα για την λήξη του αγώνα (90ο λεπτό) γίνεται καταφανές επιθετικό φάουλ και αντί ο διαιτητής να το καταλογίσει δίδει συνέχεια του αγώνα και κόρνερ υπέρ των γηπεδούχων. Στην εκτέλεση του ο Ιωαννίδης με κεφαλιά κάνει το 2 – 1 το οποίο έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα με τους Κιλκισιώτες να φωνάζουν για τον μη καταλογισμό του φάουλ.

Ο Ι Σ Υ Ν Θ Ε Σ Ε Ι Σ

ΕΟΡΔΑΪΚΟΣ : ΠΕΡΠΕΡΙΔΗΣ, ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ (52΄ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ), Ε.ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ, ΚΛΑΖΟΓΛΟΥ, ΛΙΑΜΗΣ, ΣΕΡΣΕΜΗΣ, ΑΜΑΡΑΝΤΙΔΗΣ (83΄ ΚΩΣΤΙΚΙΔΗΣ), ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ, ΜΠΙΚΟΣ, ΓΙΟΝΔΗΣ, ΜΑΥΡΟΜΑΤΙΔΗΣ (92΄ ΑΚΡΙΤΙΔΗΣ).

ΕΘΝΙΚΟΣ Ν. ΑΓΙΟΝΕΡΙΟΥ : ΓΟΥΝΑΡΙΔΗΣ, ΜΠΟΥΖΟΥΡΑΣ, ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ (89΄ ΣΤΑΘΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ), ΚΟΝΤΣΙΔΗΣ, ΜΙΛΚΟΥΔΗΣ, ΜΗΤΣΙΟΣ, ΜΠΕΛΙΤΣΑΣ(58΄ ΠΑΛΙΑΤΣΙΟΣ), ΣΤΑΘΗΣ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ, ΝΕΣΤΟΡΑΣ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ, ΥΨΗΛΟΣ, ΔΡΟΣΟΣ (80΄ ΜΑΥΡΟΚΕΦΑΛΙΔΗΣ).