Παιονία: Η ιστορία σε λεύκωμα Χρ. Ίντου -

Παρασκευή, 22 Μαρτίου, 2024

Δ. Κιλκίς: Στα Λατσιά αντιπροσωπεία του -

Δ. Κιλκίς: Σε δράση τα μηχανήματα -

ΓΑΣΚ: Πήρε το συναρπαστικό τοπικό ντέρμπι

Μεγάλη νίκη επί του Αλέξανδρου Αξιούπολης πέτυχε ο ΓΑΣ Κιλκίς καθώς επικράτησε στην έδρα του με 24-23 και έφτασε τους αντιπάλους του σε απόσταση αναπνοής.

Σε ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση και διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά. Στη συνέχεια όμως, ο Αλέξανδρος κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι κι έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 12-12.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΓΑΣ Κιλκίς πραγματοποίησε ένα πολύ καλό ξεκίνημα και πήρε αέρα τριών τερμάτων. Αυτό του έδωσε το δικαίωμα να κάνει μια σωστή διαχείριση στο σκορ μέχρι τα τελευταία λεπτά. Είχε την ψυχραιμία να κρατήσει το προβάδισμα και τελικά να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα.

Με αυτή τη νίκη του στο τοπικό ντέρμπι με τη συναρπαστική εξέλιξη, η ομάδα του Κιλκίς έφτασε τους 10 βαθμούς και βρίσκεται πλέον σε απόσταση αναπνοής από τους αντιπάλους του στις πιο πάνω θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-4, 8-7, 9-9, 11-11, 12-12 (ημχ.) 16-13, 17-15, 19-18, 20-18, 21-20, 24-23

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ (Χάρης Δενδράκης): Γιαβασίδης, Φυτανίδης, Φαχουρίδης Α. 3, Φαχουρίδης Σ. 5, Φαχουρίδης Π. 1, Χοτζούδης 1, Μανουσαρίδης, Βαφειάδης, Τοκατζόγλου 2, Βιολιτζής, Ιλερής 5, Σακαλής 1, Μαυρόπουλος Α. 3, Μαυρόπουλος Χ. 2, Πετρίδης, Γρηγοριάδης 1.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ (Αντώνης Καρυπίδης): Μαυρόπουλος, Ψάρρας, Λασκαρούδης, Στεφανίδης, Ζηλίδης, Ζιάρας, Βραχιολίδης 1, Καλπακίδης 4, Καραπεΐδης 4, Παπαρήγας, Καράγγελος 4, Παλαιστής 3, Κοπαΐδης 4, Μουτούδης, Μενεψάκος 2, Βορλίνης 1.

Διαιτητές: Γράψας-Κυριακού, Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 2/4-2/2

Τριανταφύλλου: Ο κόσμος μεγαλύτερος αρωγός

Ο ΓΑΣ Κιλκίς, μέσω του προπονητή του, Αστέριου Τριανταφύλλου, που μίλησε στο greekhandball.com, σχετικά με την εντός έδρας νίκη (24-23) επί του Αλέξανδρου Αξιούπολης, ευχαρίστησε τον κόσμο της πόλης, που στηρίζει την προσπάθεια της ομάδας του.

Επεσήμανε: «Κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα. Δώσαμε ότι είχαμε για να νικήσουμε πρώτον για εμάς και για την προσπάθεια, που καταβάλλουμε όλο αυτό το διάστημα και δεύτερον για τον κόσμο της πόλης μας, που είναι ο μεγαλύτερος αρωγός στην προσπάθειά μας, η οποία γίνεται την τρέχουσα σεζόν, και γι’ αυτό τους ευχαριστούμε».