Παιονία: Η ιστορία σε λεύκωμα Χρ. Ίντου -

Παρασκευή, 22 Μαρτίου, 2024

Δ. Κιλκίς: Στα Λατσιά αντιπροσωπεία του -

Δ. Κιλκίς: Σε δράση τα μηχανήματα -

Αποκαθήλωση του ΓΑΣ Κιλκίς στην Αξιούπολη!

Στο ντέρμπι του δευτέρου ομίλου της Α2 Ανδρών, ο Αλέξανδρος Αξιούπολης επικράτησε με 27-25 του ΓΑΣ Κιλκίς, σε παιχνίδι στο οποίο οι δύο ομάδες πήγαιναν… χέρι χέρι στο σκορ.

Το ματς κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, ενώ πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Καραπεΐδης με 9 τέρματα.

Πρόβλημα παρουσιάστηκε κατά τη διάρκεια του αγώνα με τον φωτρινό πίνακα, καθώς έσβησε δυο φορές. Για το θέμα οι διαιτητές έγραψαν στο φύλλο αγώνος τα εξής:

«Στο 01:29 του πρώτου ημιχρόνου, έσβησε ο φωτεινός πίνακας και το παιχνίδι διακόπηκε για 5′ έως ότου αποκατασταθεί. Στο 17:03 του ίδιου ημιχρόνου, ο πίνακας έσβησε ξανά με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με χρονόμετρο χειρός. Κατά την ανάπαυλα, η βλάβη αποκαταστάθηκε και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε κανονικά».

Τα πεντάλεπτα: 1-5, 3-4, 5-5, 7-7, 8-10, 11-11 (σκορ ημιχρόνου), 13-13, 15-16, 18-18, 21-20, 24-24, 27-25

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ: Ζηλίδης, Παπαρήγας, Πεχλιβάνης, Γιαβασίδης 3, Μενεψάκος 2, Καλπακίδης 4, Παλαιστής 1, Τσορλίνης, Καράγγελος 5, Κοπαΐδης 2, Μουτούδης, Βραχιολίδης, Ζιάρας, Μαυρόπουλος 1, Στεφανίδης, Καραπεΐδης 9

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ: Τριανταφύλλου, Κοβλακάς, Φυτανίδης 2, Σακαλής, Μαυρόπουλος Α., Γιαβασίδης 2, Βιολιτζής, Μέγκας, Αναστασιάδης 2, Φαχουρίδης Π. 3, Φαχουρίδης Α. 4, Βαφειάδης, Χοτζούδης, Τοκατζόγλου 8, Φαχουρίδης Σ. 3, Χρ. Μαυρόπουλος 2

Διαιτητές: Γράψας – Κυριακού, Δίλεπτα: 5-5. Πέναλτι: 5/6 – 1/1

Παπαρήγας: «Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι»

Σωστά, ψύχραιμα και με καθαρό μυαλό αντέδρασε ο Αλέξανδρος Αξιούπολης σε κρίσιμα σημεία του αγώνα απέναντι στον ΓΑΣ Κιλκίς (σ.σ. νίκη με 27-25), σύμφωνα με τον προπονητή της ομάδας, Ρήγα Παπαρήγα, ο οποίος επεσήμανε στο greekhandball.com:

«Ήταν ένα παιχνίδι, το οποίο είχε όλα τα συστατικά, που συνθέτουν ένα πραγματικό ντέρμπι. Εμείς εμφανιστήκαμε ιδιαιτέρως παθιασμένοι από την αρχή έως το τέλος του αγώνα, αλλά αυτό το πάθος δεν μας παρέσυρε σε λάθη.

Αντιδράσαμε σωστά και ψύχραιμα, με καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού, σε άμυνα κι επίθεση και αυτό ήταν που μας έδωσε την νίκη. Είμαστε ξεκάθαρα σε ανοδική πορεία και όσο περνάει ο καιρός δένουμε όλο και περισσότερο ως σύνολο .

Θέλω να δώσω συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την εμφάνισή τους, όπως βέβαια και σε όλο τον κόσμο που έγινε ξανά ένα με την ομάδα. Εύχομαι καλή συνέχεια στο Πρωτάθλημα στην ομάδα του ΓΑΣ Κιλκίς».