“Στο αυλάκι” το αρδευτικό Μουριών -

Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

“Καταρρέει το Νοσοκομείο Κιλκίς” -

Αετός Κιλκίς: Σ/Κ γεμάτο δράση

Το παιχνίδι του Αετού Κιλκίς με την Αξιούπολη αναμενόταν να είναι δυνατό με βάση και το παιχνίδι του 1ου γύρου.

Στο 1ο δεκάλεπτο ο ΑΕΤΟΣ ήταν κυρίαρχος με σύμμαχο την άμυνα, όπου κράτησε την Αξιούπολη στους 4 πόντους 13-4. Στο 2ο δεκάλεπτο το παιχνίδι ισορρόπησε, με επί μέρους σκορ 19-16. Έτσι οι ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με συνολικό 32-20.

Το 3ο δεκάλεπτο ανήκε στον Αλέξανδρο, όπου κυρίως οι λάθος πάσες, τα χαμένα ριμπάουντ και η μεγάλη αστοχία, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του με 10-15 και συνολικό 42-35.

Το 4ο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του ΑΕΤΟΥ να μην έχουν καθαρό μυαλό για να διαχειριστούν το ξέσπασμα των αντιπάλων και να συνεχίζουν να είναι πάρα πολύ άστοχοι, ανήκε ολοκληρωτικά στον Αλέξανδρο με επί μέρους 7-20.

Έτσι το τελικό αποτέλεσμα ήταν 49-55, σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα και πολύ χαμηλό παραγωγικά.

Παρά την ήττα αυτή, ο ΑΕΤΟΣ συνεχίζει να είναι μόνος του στην κορυφή της βαθμολογίας της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Δεκάλεπτα: 13-4, 32-20, 42-35, 49-55.

ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ (Καμψιάδης Χάρης): Φιλιππίδης Γιώργος 11 (1), Βαϊτσούδης Λάζαρος 10 (1), Μπουρουτζάκης Βαλάντης 2, Τσαρίδης Στάθης, Γκρεκός Γιώργος 1, Χειρούλης Αντώνης, Γιαννώτας Γιάννης, Μουρζίδης Δημήτρης 12, Μαργαριτίδης Θεόκλητος 3 (1), Τσακλίδης Βασίλης, Βαταμίδης Σταύρος 2, Κόγιας Θωμάς 8.

ΠΡΟΜΙΝΙ

Οι πιτσιρικάδες του ΑΕΤΟΥ ήταν έτοιμοι και ανυπόμονοι να κάνουν το ντεμπούτο τους στο τουρνουά της κατηγορίας αυτής, γεννηθέντες 2007 και μικρότεροι, η αδυναμία όμως του αντιπάλου Αλέξανδρου Αξιούπολης να κατέβει στο γήπεδο λόγω ασθενειών και απουσιών και της Ομοσπονδίας να μεταθέσει το παιχνίδι, τους στέρησε την ευκαιρία για ένα ωραίο παιχνίδι. Έτσι ο αγώνας κατακυρώθηκε στον ΑΕΤΟ με 20-0.

ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ (Πούλιος Γιάννης): Αποστολίδης Α, Βιολιτζής Σ, Γιαννακίδης Ν, Γιουβατζόγλου Ν, Δαδάτσης Ν, Μάλγαρης Π, Παπαδάκης Κ, Παπαδάκης Π, Παπαμιχαηλίδης Α, Τσαβδαρίδης Ι, Φωκάς Χ, Χούρης Γ.

ΜΙΝΙ

Το μίνι του ΑΕΤΟΥ αντιμετώπισε μέσα στο Πολύκαστρο τον τοπικό Εύαθλο και κατέκτησε τη νίκη με 32-48 με ανατροπή, μιας και στο ημίχρονο το σκορ ήταν 18-10 υπέρ της ομάδας του Πολυκάστρου. Αλλά με πίεση στην άμυνα οι αθλητές του ΑΕΤΟΥ γύρισαν το παιχνίδι και πήραν το ροζ φύλλο του αγώνα.

ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ (Πούλιος Γιάννης): Ασιγκίδης Α, Γιάννογλου Κ, Γιάννογλου Π, Γιοβανούδης Α, Καβάζης Δ, Κουζουκάκης Γ, Λεγγερής Θ, Ματθέλης Σ, Στεφανίδης Θ, Στράντζαλης Α, Ταχτσίδης Γ.

ΠΑΙΔΙΚΟ

ΠΑΣ Αετός – Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών 50-72

Δεκάλεπτα: 11-11, 27-38, 36-48, 50-72

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αμφίρροπο ανάμεσα στις δύο ομάδες και ο ΑΕΤΟΣ παρέμεινε ανταγωνιστικός μέχρι το τέλος τους 1ου ημίχρονου με τα παιδιά να κάνουν ένα πολύ ισορροπημένο παιχνίδι. Στο 2ο ημίχρονο η απόδοση των παιδιών έπεσε και φυσιολογικά ήρθε η ήττα. Πάντως χρησιμοποιήθηκαν όλα τα παιδιά δείχνοντας μέχρι το τέλος τους παιχνιδιού θέληση και προσπάθεια να γυρίσουν το παιχνίδι.

ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ (Κόγιας Θωμάς): Χειμωνίδης Δ. 8, Γκιουλέκας Α. 4, Στράντζαλης Α. 1, Ασιγκίδης Α. 15, Παπαθεοδώρου Δ. 1, Μέλλανι Ρ. 2, Γιάννογλου Π. 10, Λεγγερής Θ., Αμοιρίδης. Π 9 (1), Κουζουκάκης Γ.