Χωρίς δομή Αναφοράς το Κιλκίς -

Ανδρίτσος: Ανακρίβειες ΠΟΕΔΗΝ -

Ο Γ. Παπαδόπουλος “νίκησε” και την ίωση!

Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10.000 μ.

Στα Μέγαρα έγινε την Κυριακή (3/6) το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10.000 μ. Ανδρών – Γυναικών και Νέων, το οποίο διοργάνωσε ο ΣΕΓΑΣ στη μνήμη του “Βασίλη Μαυραποστόλου”.

Στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα πήρε μέρος και ο Βαλκανιονίκης αθλητής του ΓΑΣ Κιλκίς, Γιάννης Παπαδόπουλος, ο οποίος πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση κατακτώντας την 7η θέση στην τελική κατάταξη σημειώνοντας επίδοση 32.41.78.

Τόσο η θέση στην πρώτη οκτάδα των κορυφαίων αθλητών μεγάλων αποστάσεων της χώρας μας, όσο και ο τρόπος που επιτεύχθηκε συνιστούν πολύ μεγάλη επιτυχία  για τον αθλητή του ΓΑΣ Κιλκίς. Αφού, αναγκάστηκε να αγωνιστεί με αντιπυρετικά εξ αιτίας μιας εμπύρετης  ίωσης που τον ταλαιπωρούσε από την Παρασκευή, αλλά και της πλημμελούς προετοιμασίας του για τον αγώνα, δεδομένου ότι εδώ και ένα περίπου μήνα ο αθλητής υπηρετεί την θητεία του στον Ελληνικό Στρατό.

“Ήθελα μια καλύτερη θέση και μπορούσα μια πολύ καλύτερη επίδοση, όμως, δυστυχώς ο πυρετός με εξάντλησε αρκετά και δεν μπόρεσα να δώσω αυτό που μπορούσα. Παρόλα αυτά μια θέση στην πρώτη οκτάδα σε ένα Πανελλήνιο πρωτάθλημα είναι πάντα μια επιτυχία. Οι συνθήκες σε γενικές γραμμές ήταν καλές, ωστόσο είχε αρκετή υγρασία που με επηρέασε. Τώρα θα επιστρέψω στο στρατόπεδο και θα περιμένω την απόσπαση μου στο ΑΣΑΕΔ για να μπορέσω στη συνέχεια θα ξεκινήσω και πάλι την προετοιμασία μου για τον μαραθώνιο. Ευχαριστώ τον διοικητή μου που μου έδωσε την ευκαιρία να αγωνιστώ σήμερα ” είπε μετά τον αγώνα ο Παπαδόπουλος.

Ο Χριστόφορος Μερούσης (ΦΟ Βροντάδου) ήταν ο νικητής του αγώνα με 30.51.78 και πέτυχε την πρώτη του νίκη σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα10.000 μέτρων. Δεύτερος ήταν ο Γιάννης Ζερβάκης (Σητειακός ΑΟ) με 31.20.11 και τρίτος ο Γιώργος Καραβίδας (ΑΕΚ) με 31.26.77 .

Τον αγώνα του Γιάννη Παπαδόπουλου μπορείτε να τον παρακολουθήσετε στην ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.sportshero.gr/index.php/sports/field/item/1773-meroushs-kai-reboulh-nikhtes-sto-panellhnio-10000-videos