ΝΔ: Δυσαρέσκεια στη Βόρ. Ελλάδα -

Δ. Κιλκίς: 50 έκτακτες προσλήψεις -

Το καλύτερο πρωτάθλημα Ιππικής Αντοχής!

Ως την καλύτερη διοργάνωση Βαλκανικού Πρωταθλήματος Ιππικής Αντοχής τα τελευταία χρόνια χαρακτήρισαν ξένοι αθλητές και επίσημοι τη φετινή, η οποία πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή και το Σάββατο, 4 και 5 Οκτωβρίου στο Λεβεντοχώρι Κιλκίς.

H Ελληνική Ομοσπονδία Ιππασίας διοργάνωσε για πρώτη φορά το Βαλκανικό Πρωτάθλημα σε συνεργασία με το Δήμο Κιλκίς και τον Ιππικό Όμιλο Κιλκίς.

Στο αγωνιστικό τομέα του Βαλκανικού Πρωταθλήματος η Ελληνική ομάδα αποτελούμενη από τους Άννυ Βατίδη με τον Morfey, Παντελή Σαλονικιό με την Six Degrees, Ειρήνη Μητώνα με την Aphroditi, Βικτώρια Σχοινά με τον Koheilan XIII 16 Salamon P και Δημήτρη Μητώνα με την Jamelia κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο τερματίζοντας τα 90χμ. σε συνολικό χρόνο 17:44:58. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η ομάδα της Βουλγαρίας σε συνολικό χρόνο 15:46:26.

Στο ατομικό αγώνισμα του Βαλκανικού Πρωταθλήματος καλύτερη από Ελληνικής πλευράς ήταν στην 8η θέση η Άννυ Βατίδη με τον Morfey που ολοκλήρωσε τα 90 χμ. σε χρόνο 05:51:06. Στην 9η θέση ήταν ο Παντελής Σαλονικιός με την Six Degrees με χρόνο 05:51:18, στην 10η θέση η Ειρήνη Μητώνα με την Aphroditi με χρόνο 06:02:34 και στην 12η θέση η Βικτώρια Σχοινά με τον Koheilan XIII 16 Salamon P με χρόνο 06:55:07.

Στο ατομικό αγώνισμα τα τρία μετάλλια κατέκτησαν αθλητές από την Βουλγαρία. Χρυσή Βαλκανιονίκης ήταν Magdalinka Vaneva με την Karla, ασημένια Βαλκανιονίκης η Maria Jordanova με την Amazonka Parva και χάλκινος Βαλκανιονίκης ο Jordan Yankov με την Akila Ahmir.

Στο Διεθνή αγώνα CEI1* των 90 χμ. την πρώτη θέση κατέλαβε και πάλι για την Βουλγαρία η Dessislava Aleksieva με την Zemlianka και στην 2η θέση ήταν ο Βούλγαρος Ivan Stoichev με τη Manaba.

Πηγή: Γραφείο Τύπου της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ιππασίας