ΕΝΙΚ: Στηρίξτε το νοσοκομείο μας -

Περιπατητές: Υπέρ της μονάδας αλλά… -

Τρίτη, 23 Φεβρουαρίου, 2021

Πήρε το ντέρμπι και με 10 πάικτες

kilkisiakos-001Ο Κιλκισιακός πήρε το ντέρμπι της πόλης του Κιλκίς επικρατώντας, μετά από ένα συναρπαστικό ματς, του Αλέξανδρου με 3 – 2 και κάνοντας έτσι το “2 στα 2”.

Τις νίκες τους ζευγάρωσαν επίσης, η ΑΕ Πολυκάστρου μέσα στο Π. Αγιονέρι (0 – 2) και ο ΠΑΟΝΕ Επταλόφου στην έδρα του επί της Πλαγιάς (2 – 1).

Συνοπτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α1 της ΕΠΣ Κιλκίς, που διεξήχθησαν το Σάββατο 1 Οκτωβρίου, έχουν ως εξής:

kilkisiakos-alexandrosΚιλκισιακός: Νίκησε και με 10

Παρά το γεγονός ότι ο Κιλκισιακός αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο με δέκα παίκτες, επικράτησε με 3-2 του Αλέξανδρου Κιλκίς, στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης.

Η ομάδα του Μάκη Δανδίκα προηγήθηκε στο 9′ με κοντινό πλασέ στη κίνηση του Παναγιώτη Ρωμανίδη μετά από σέντρα του Βαχανελίδη. Λίγο αργότερα ο Αβραμίδης σταμάτησε τη προσπάθεια του Αλεξανδρίδη.

Στο 40′ ο Ρωμανίδης έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, και δύο λεπτά αργότερα το κοντινό πλασέ του αποκρούστηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στο 45′ ο Κιλκισιακός έμεινε με δέκα παίκτες λόγω απευθείας κόκκινης στον Μπελίτσα για διαμαρτυρία.

Τελευταία φάση στο πρώτο μέρος η κεφαλιά από κοντά του Παναγιώτη Ρωμανίδη που πέρασε εκατοστά έξω από το αριστερό δοκάρι.

Στο 56′ ο Αλέξανδρος έφτασε στην ισοφάριση με γκολ του Ιωαννίδη. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα ο Κιλκισιακός κρατούσε μπάλα και στο 67′ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Δρόσου ο Θόδωρος Πολύζος με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-1 για τον ΑΟΚ.

Το ματς θα μπορούσε να καθαρίσει στο 71′ αλλά ο Πολύζος έστειλε τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης η προσπάθεια του Ρωμανίδη κόπηκε.

Στο 76′ και πάλι ο Ιωαννίδης έφερε το ματς στα ίσα, όμως ο Ρωμανίδης είχε διαφορετική άποψη στο 84′. Κεφαλιά πάσα του Σπύρου Ματεντζίδη που έκανε τη κούρσα από το κέντρο της άμυνας και νέα κεφαλιά από τον Ρωμανίδη για το τελικό 3-2 υπέρ του Κιλκισιακού!