ΔΣ Παιονίας στις 13 Φεβρουαρίου -

Παρασκευή, 19 Φεβρουαρίου, 2021

Δωρεά ιατρικού εξοπλισμού στο ΓΝΚ -

Με 7Χ7, επτά βαθμούς μπροστά!

polupetro-kilkisiakosΟ Κιλκισιακός πέρασε εύκολα από το ανίσχυρο Πολύπετρο (0 – 3) κάνοντας το 7Χ7 και έχοντας 7 βαθμούς παραπάνω από τους δεύτερους, ΑΕΠ και Κρηστώνη (η δεύτερη έχασε βαθμούς εντός, φέρνοντας 1 – 1 με το Πεδινό).

Χωρίς βαθμό στον πάτο της βαθμολογίας παραμένει ο Εθνικός Αξιούπολης μετά τη νέα συντριβή στο Π. Αγιονέρι (5 – 0).

Κιλκισιακός: Συνεχίζει δυναμικά

Το επτά στα επτά πέτυχε ο Κιλκισιακός που επικράτησε εκτός έδρας με 3-0 του Μακεδονικού Πολυπέτρου, φτάνοντας έτσι τους 21 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Μόλις στο 4′ ο Μπελίτσας βρήκε ιδανικά τον Τσαμτζίδη που πρόλαβε τον τερματοφύλακα Τσερκεντζίδη και άνοιξε το σκορ. Οι παίκτες του Μάκη Δανδίκα είχαν την υπεροχή, αλλά τα μακρινά σουτ από Μπελίτσα, Σαπανίδη και Δρόσο δε βρήκαν στόχο.

Οι γηπεδούχοι έπαιζαν με αντεπιθέσεις, και σε μία από αυτές ο Σαββόγλου λίγο έλειψε να ισοφαρίσει, όμως ο Ζάικος αντέδρασε σωστά.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο Ματεντζίδης είχε δυο καλές στιγμές, με τον Μακεδονικό να έχει οριζόντιο δοκάρι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με σουτ του Παπακαρμέζη.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Κιλκισιακός έφτασε στο 2-0 όταν ο Μπελίτσας ξεπέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο και έσπασε τη μπάλα στον Ρωμανίδη που την έστειλε στα δίχτυα.

Στο 48′ το σουτ του Μπελίτσα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Αμέσως μετά ο Κιλκισιακός είχε ευκαιρία με τον Μίλκα, με τον Τσερκετζίδη να αποκρούει. Στο 61′ καλό σουτ του Παπακαρμέζη πέρασε έξω, και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μίλκας έβγαλε μόνο του τον Μπελίτσα που σκόραρε για το 3-0.

Στο 74′ οι γηπεδούχοι είχαν και δεύτερο οριζόντιο δοκάρι σε κεφαλιά του Βουζαξάκη. Μέχρι το τέλος οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή ευκαιρία, με το 3-0 υπέρ του ΑΟΚ να παραμένει.

Την επόμενη αγωνιστική ο Κιλκισιακός φιλοξενεί στο Στάδιο την Αναγέννηση Πλαγιάς.

ΠΟΛΥΠΕΤΡΟ: Τσερκετζίδης, Χειμωνίδης, Κουκουλεκίδης, Σωτηριάδης, Σαρίδης, Μπακάλης (66′ Νάστας), Μουρατίδης, Τουλγαρίδης (31′ Πεχλιβάνης), Παπακαρμέζης, Κοσμίδης (51′ Βουζαξάκης), Σαββόγλου.

ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ: Ζάικος, Νικολαΐδης, Τσαμτζίδης, Ευθυμιάδης, Ματεντζίδης, Κουραλίδης, Μπελίτσας, Λογγινίδης (46′ Πολύζος), Ρωμανίδης, Σαπανίδης (46′ Βαχανελίδης), Δρόσος (51′ Μίλκας).