Μονάδα επεξεργασίας αποβλήτων -

Πρώτοι σε θνησιμότητα το 2020! -

Έξοδος από τη καυτή πρώτη 7άδα -

Μεγάλο τρίποντο για τον Αλέξανδρο

Τους  βαθμούς της νίκης πήρε o Αλέξανδρος Κιλκίς αφού επικράτησε με 2-0 επί της περσινής πρωταθλήτριας του 1ου ομίλου ομάδας του Απόλλωνα Παραλιμνίου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Αλέξανδρο που προηγήθηκε στο 4’ και στην πρώτη επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ με εκπληκτικό σουτ του Musoni στο Γ της εστίας από το ύψος της περιοχής πέναλτι και μετά από συνδυασμό Φουρτζίου – Τσολακίδη.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν παιχνίδι κέντρου για τις δυο ομάδες οι οποίες προσπαθούσαν να γίνουν απειλητικές με τους φιλοξενούμενους να έχουν δοκάρι ( κάθετο ) στο 32’ ενώ στο 35’ & 37’ υπήρχε υποψία απειλής αντίστοιχα αμφοτέρων των ομάδων και στο 41’ σουτ του Τσολακίδη να καταλήγει εξωτερικά των δυχτίων. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πήραν την κατοχή και πίεσαν τον Αλέξανδρο ο οποίος αντιστάθηκε και στο 78’ σε αντεπίθεση έκανε το 2-0 με τον Τσολακίδη να πλασάρει τον αντίπαλο goalkeeper σε τετ-α-τετ.

Ο Απόλλων συνέχισε την πίεση και επιχείρησε κάποια σουτ χωρίς αποτέλεσμα ενώ σε ένα από αυτά στο 89’ ο Προβατίδης με μπλοκ προβολή έστειλε την μπάλα corner η οποία είχε κατεύθυνση στην εστία. Νωρίτερα στα 80’ & 84’ Musoni & Τσολακίδης αντίστοιχα έχασαν ανεπανάληπτα τετ-α-τετ για να διευρύνουν το σκορ. Κίτρινη κάρτα δέχτηκαν στο 62’ ο Βασιλειάδης, στο 82’ ο Τσολακίδης ενώ στο 90+ αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα , δεύτερη κίτρινη, ο Κώτσιας που είχε παρατηρηθεί στο 38’ με την πρώτη. Μελανό σημείο του αγώνα ο τραυματισμός του Κοκονόζι λίγο πριν την ανάπαυλα ο οποίος αποχώρησε με κάταγμα στο μεγάλο δάκτυλο του αριστερού του ποδιού.

Επόμενο παιχνίδι για τον Αλέξανδρο, την ερχόμενη Τετάρτη για το θεσμό του Κυπέλλου της ΕΠΣ Κιλκίς ( επαναληπτικός ημιτελικός του 2-0 ) στις 14:30 στην Πλαγιά με την τοπική Αναγέννηση.

Σύνθεση: Ζάικος, Μπουλγουρίδης (90+ Κατσιάνος), Βασιλειάδης, Κώτσιας, Τερζής, Παπαδόπουλος Σ, Κοκονόζι (46’ Τσαταλμπασίδης ), Φουρτζίου ( 71’ Αηδονίδης ), Musoni, Προβατίδης, Τσολακίδης ( 84’ Αγαθαγγελίδης ).