ΑΚΕ: Διαφοροποίηση στο ΣΕΝΚ -

Συνεχίζονται τα αντιπλημμυρικά -

Πέμπτη, 31 Δεκεμβρίου, 2020

Διακρίσεις σε κλειστό και ανώμαλο

Η αγωνιστική χρονιά ξεκίνησε για τα σωματεία του κλασικού αθλητισμού με ημερίδες κλειστού στίβου και αγώνες περιφερειακού ανωμάλου δρόμου.

Οι αθλητές του Γ.Α.Σ. Κιλκίς έκαναν τις πρώτες τους συμμετοχές καταφέρνοντας μάλιστα να φέρουν και τις πρώτες επιτυχίες για τον σύλλογο παρά την ελλιπή προετοιμασία που έχουν κάνει λόγω της μη ύπαρξης εγκαταστάσεων στην πόλη μας.

Το Σάββατο 25/1 πραγματοποιήθηκαν αγώνες κλειστού στίβου στις Σέρρες με την συμμετοχή αρκετών αθλητών ομάδων της κεντρικής Μακεδονίας.

Η Άννα Αλεβιζάκη ξεκίνησε τις συμμετοχές για τον Γ.Α.Σ.Κ. λαμβάνοντας μέρος στο άλμα σε μήκος γυναικών. Με καλύτερη προσπάθεια στα 4.87μ. κατέλαβε την 3η θέση ξεκινώντας την χρονιά με μία καλή παρουσία.

Στο ίδιο αγώνισμα στην κατηγορία Κ16 αγοριών συμμετείχε ο Σταμάτης Παρασκευάς ο οποίος έχοντας «ανέβει» κατηγορία από την Κ14, είχε αρκετά προβλήματα στη φορά του αλλά κατάφερε με άλμα στα 5.50μ. να κατακτήσει την 2η θέση.

Στα 60μ. Κ18 αγωνίστηκε ο Γιάννης Ρηγόπουλος ο οποίος σημείωσε ατομικό ρεκόρ, 7.77 και ήταν 9ος στην τελική κατάταξη. Στα 60μ. Κ18 γυναικών, η Βασιλεία Ιωαννίδου με επίδοση 9.37 ήταν 21η ενώ στα 60μ. Κ16 η Γεωργία Παπαδοπούλου με 9.98 47η στο πολυπληθέστερο αγώνισμα. Οι αθλητές του Φίλιππου Μισαηλίδη αναμένεται να αγωνιστούν την επόμενη εβδομάδα σε ημερίδα στους Αμπελόκηπους Θεσσαλονίκης.

Σε Γιαννιτσά και Θεσσαλονίκη συμμετείχαν οι αθλητές του προαγωνιστικού τμήματος του Γ.Α.Σ.Κ. στους αναπτυξιακούς αγώνες δρόμου σε ανώμαλο έδαφος.

Στις 19 Ιανουαρίου στα Γιαννιτσά στο αγώνισμα των 2000μ. Κ14 έλαβαν μέρος οι Σάββας Χνιτίδης τερματίζοντας 5ος με επίδοση 8.26, ο Γιώργος Ευθυμίου, 9ος με 9.15 και ο Θανάσης Καμπράνης, 16ος με 9.44.

Τις καλές τους εμφανίσεις συνέχισαν και την επόμενη εβδομάδα στη Θεσσαλονίκη στις 26 του μήνα, στα 1500μ. Κ14 αυτή τη φορά. Ο Σάββας Χνιτίδης τερμάτισε στην 8η θέση σε 7.36, ο Θανάσης Καμπράνης 13ος σε 8.09 ενώ πολύ καλή παρουσία είχε επίσης και ο Παύλος Γεωργιάδης τερματίζοντας 15ος σε 8.20.