ΣΥΡΙΖΑ: Διερεύνηση καταγγελιών -

To tvxs.gr για το Νοσοκομείο Κιλκίς -

Εξανέστη από το… βήμα του twitter -

ΓΑΣΚ: Η νίκη ήταν θέμα δευτερολέπτων, αλλά..

xantbol-kilkis_paokΜε δύο γκολ στα τελευταία 40 δευτερόλεπτα του ματς από τους Βότση και Κοκκώνη ο ΠΑΟΚ απέδρασε με τον βαθμό της ισοπαλίας (25-25) από την δύσκολη έδρα του ΓΑΣ Κιλκίς στην 10η αγωνιστική της Α1 Ανδρών.

η ομάδα του Κιλκίς είχε την συμπαράσταση 350 φιλάθλων, αφού με νίκη θα έμπαινε στην τετράδα των πλέι οφ και απέδειξε για άλλο ένα ματς ότι σε κάθε ματς είναι ικανή να κάνει την ζημιά. Μάλιστα αυτή ήταν η 9η φορά σε 13 αναμετρήσεις κόντρα στον ΠΑΟΚ, που ο ΓΑΣΚ παίρνει βαθμό ή βαθμούς!

Ο «δικέφαλος» του Βορρά μπορεί να «στραβοπάτησε» για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι μετά τις ήττες από Αναγέννηση Βύρωνα και Διομήδη Άργους, αλλά αυτή την φορά τουλάχιστον έδειξε χαρακτήρα στο τέλος.

Ο ΠΑΟΚ έπαιξε χωρίς τους Παλάσκα και Νικολαΐδη, και τους Κοκώνη, Πετρίδη, Τσακίρη και Βότση να αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμών. Η ομάδα του Στέλιου Υετίων μπήκε εξαρχής δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε με 1-3 εκμεταλλευόμενος τα λάθη των γηπεδούχων, ωστόσο σταδιακά το Κιλκίς βελτίωσε την απόδοσή του και στο 12ο λεπτό οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 5-4.

Μέχρι το 25ο λεπτό κράτησαν το προβάδισμα, αλλά σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με πέναλτι του Τσακίρη. Με καθοριστικές αποκρούσεις του Ορφανουδάκη και με ένα σερί 1-3 ο ΠΑΟΚ μπήκε στα αποδυτήρια με διαφορά δύο τερμάτων (10-12).

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο ΠΑΟΚ ανέβασε τη διαφορά στα τρία γκολ με τον Τρουμπέτας (10-13), όμως και πάλι ο ΓΑΣΚ βρήκε λύσεις, ισορρόπησε το ματς και στο 41ο λεπτό προηγήθηκε με 17-15. Με δύο γρήγορα γκολ του Κοκώνη ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 17-17, ωστόσο με ένα νέο σερί οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 20-17 εκμεταλλευόμενοι την άμυνά τους, αλλά και τον Τριανταφύλλου που έβγαλε δύσκολα σουτ.

Στο 53ο λεπτό ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 21-21 και τα τελευταία λεπτά έγιναν θρίλερ. Στο 57ο λεπτό ο ΓΑΣΚ προηγήθηκε με 25-23 και σαράντα δεύτερα πριν το τέλος όλα έδειχναν ότι θα πάρει τη νίκη, όμως ο ΠΑΟΚ αρχικά με ένα γκολ του Βότση και στη συνέχεια με τον Κοκώνη, τέσσερα δεύτερα πριν το τέλος, ισοφάρισε σε 25-25 και έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 4-4, 6-5, 8-7, 9-9, 10-12 (ημχ.), 13-13, 15-15, 17-17, 20-18, 22-22, 25-25

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ (Νίκος Γεωργιάδης): Κυπραίος 4, Καλπακίδης, Δούγιας 3, Γιαβασίδης, Δεληγιάννης, Χοτζούδης 1, Δημάκης 5, Τοκατζόγλου, Παπαδόπουλος Π. 1, Παπαδόπουλος Αθ. 1, Σισμανίδης, Μέγκας 2, Σαλαβασίδης, Γρηγοριάδης 8, Κοβλακας, Τριανταφύλλου.

ΠΑΟΚ (Στέλιος Υετίων): Ζάγκας, Κοκώνης 5, Ορφανουδάκης, Πίτσιος 2, Τσίλης, Τσακίρης 8, Βότσης 2, Πετρίδης 3, Ιλερής, Παπαδόπουλος, Τρουμπέτας 4, Περβανάς, Κοκώνης, Κεσίδης 1, Τσεσμετζίδης.

Διαιτητές: Θεοδοσίου- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 7-4, Πέναλτι: 4/6, 6/6