“Μας έφεραν εδώ να μας σώσουν;” -

Πέμπτη, 7 Ιανουαρίου, 2021

Ήττα του Αετού Κιλκίς στη Σκύδρα

Ένα δυνατό παιχνίδι αναμενόταν στο κλειστό της Σκύδρας για την 20ηαγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τους δύο πρωτοπόρους.

Το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε 19-14 για το γηπεδούχο με τον ΑΕΤΟ Κιλκίς να βρίσκει δυσκολότερα επιθετικέςλύσεις. Το 2οδεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο, με τη Σκύδρα να το κερδίζει με βραχεία κεφαλή ενός πόντου 21-20 και το ταμπλό να δείχνει 40-34.

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν το καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα, 21-8, με τους παίκτες του ΑΕΤΟΥ να παθαίνουν κυριολεκτικά μπλακ-άουτ, χωρίς συγκέντρωση σε άμυνα και επίθεση και χωρίς συνεργασίες, στοιχεία που ο Σκυδραϊκός είχε στο περισσότεροχρονικό διάστημα.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ανήκε στον ΑΕΤΟ, 11-13, που δεν κατάφερε όμως να κρατήσει ούτε τη διαφορά του πρώτου ματς. Τελικό αποτέλεσμα 72-55.

Δεκάλεπτα: 19-14, 40-34, 61-42, 72-55.

ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ (Καμψιάδης Χάρης): Φιλιππίδης Γιώργος 7, Ζύμπερι Διονύσης 2,ΜπουρουτζάκηςΒαλάντης, Μαριοράκης Γρηγόρης, Γρηγοριάδης Ανέστης, Χειρούλης Αντώνης, Μουρζίδης Δημήτρης26 (2), Μαργαριτίδης Θεόκλητος, Τσαρίδης Στάθης 2, Γιαννώτας Γιάννης, Βαταμίδης Σταύρος 2, Κόγιας Θωμάς 16.

ΠΡΟΜΙΝΙ

Στο τοπικό ντέρμπυ, οι μικροί του ΑΕΤΟΥ αντιμετώπισαν στο ΔΑΚ Κιλκίς τους μικρούς της Κούπας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, έχτισαν σιγά-σιγά μια διαφορά, που όσο κι αν πλησίασαν δε μπόρεσαν να ανατρέψουν οι παίκτες του ΑΕΤΟΥ.

Τελικό σκορ: 30-45

ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ (Πούλιος Γιάννης): Αμοιρίδης Θ, Αποστολίδης Α, Γιαννακίδης Ν,Γκρεκός Χ, Δαδάτσης Ν, Μάλγαρης Π, Ματθέλης Σ, Παπαδάκης Κ, Παπαδάκης Π, Τσαβδαρίδης Ι, Φωκάς Χ, Χούρης Γ.

ΠΑΙΔΙΚΟ

Ίκαροι Γιαννιτσών-ΑΕΤΟΣ Κιλκίς 67-52. Ο Αετός παρατάχθηκε με πολλές απουσίες λόγω μαθητικών υποχρεώσεων, σε ένα παιχνίδι που όλα τα παιδιά είχαν χρόνο συμμετοχής.

Δεκάλεπτα: 9-14, 26-27, 53-42, 67-52.

Ο Αετός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με το 1ο δεκάλεπτο να είναι μπροστά 9-14. Το παιχνίδι είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει με ένα πόντο υπέρ του Αετού 26-27. Στο 3ο δεκάλεπτο ο Αετός προηγήθηκε με 28-37 αλλά 3 συνεχόμενα τρίποντα και η κούραση έφεραν το τελικό 67-52. Συγχαρητήρια στα παιδιά και των δύο ομάδων για το όμορφο παιχνίδι που πρόσφεραν και μέσα σε πολύ αθλητικά πλαίσια.

ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ (Κόγιας Θωμάς): Χειμωνίδης Δ 8, Ασιγκίδης Α 21, Γιάννογλου Π 11, Λεγγερής Θ, Φιλιππίδης Θ, Κουζουκάκης Γ7, Κολιούσκας Β 1, Στράντζαλης Α, Σταφυλίδης Σ, Ταχτσίδης Γ 4.