“Μέτρα πριν το άνοιγμα σχολείων” -

Κυριακή, 3 Ιανουαρίου, 2021

ΑΚΕ: Διαφοροποίηση στο ΣΕΝΚ -

Τρία στα τρία ο Αετός Κιλκίς!

Στην 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος Β’ κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ η ανδρική ομάδα του Αετού Κιλκίς αγωνίσθηκε εντός έδρας με την ομάδα Ατρόμητοι Νέας Σάντας.

Ο ΑΕΤΟΣ ξεκίνησε δυνατά το 1ο δεκάλεπτο με πολύ καλές επιθετικές επιλογές και εξαιρετική άμυνα δημιούργησε μια διαφορά 13 πόντων. Στο 2ο δεκάλεπτο ο ΑΕΤΟΣ αύξησε τη διαφορά στους 14 πόντους. Στο 2ο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν κακό σε όλα τα επίπεδα, επίθεση, άμυνα και διαιτησία.

Τελικά ο ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ επικράτησε εύκολα παρά τη μέτρια εμφάνιση και συνεχίζει στο δρόμο για την άνοδο στην Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ – ΟΙ ΑΤΡΟΜΗΤΟΙ ΝΕΑΣ ΣΑΝΤΑΣ 48-37 (18-5, 32-18, 38-27, 48-37)

Η σύνθεση της ομάδας: Coach: Μπαχταλιάς Κ.
Ανανιάδης, Αραβίδης, Βογιατζής, Γκρεκός 8, Δαρνάκας 4, Ιατρού 6, Λιάπης 5, Λούπος 8, Μανδράς, Μαργαριτίδης 2, Νταμοτσίδης 14 (4), Φιλιππίδης 1.

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

ΕΦΗΒΙΚΟ ΤΜΗΜΑ

Το εφηβικό τμήμα στην 12η αγωνιστική για το Β’ όμιλο του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ αγωνίσθηκε εκτός έδρας με την ομάδα του ΑΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ.

Ο ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ πέτυχε μία μεγάλη και δύσκολη νίκη με 59-54 και βρίσκεται ένα βήμα πριν την επόμενη φάση. Στο 1ο δεκάλεπτο ο ΑΕΤΟΣ ξεκίνησε πολύ καλά με καλή άμυνα δημιούργησε μια διαφορά 4 πόντων.

Το 2ο δεκάλεπτο ο ΑΕΤΟΣ ήταν πολύ καλός και αύξησε τη διαφορά στους 10 πόντους. Στο 2ο ημίχρονο ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ αντέδρασε και με πιεστική άμυνα κατάφερε και πλησίασε στον πόντο (48-47), αλλά στα τελευταία λεπτά ο ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ ήταν πιο αποφασιστικός και τελικά επικράτησε με πέντε πόντους.

Το τελικό σκορ/δεκάλεπτα ήταν: ΑΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ 54-59 (12-16, 22-32, 34-40, 54-59).

Η σύνθεση της ομάδας: Coach Μπαχταλιάς Κ.
Παίκτες: Αμοιρίδης, Αραβίδης, Βακουφτσής 14(1), Βλαχονάσιος, Γκρεκός 5, Κακανόπουλος, Κολιαδήμας, Λούπος 5, Μανδράς, Νταμοτσίδης 21(3), Σιδηρόπουλος 2, Φιλιππίδης 12.

ΠΑΙΔΙΚΟ ΤΜΗΜΑ

Το παιδικό τμήμα στην 10η αγωνιστική για τον Γ’ όμιλο του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ, αγωνίσθηκε εντός έδρας με την ομάδα του ΑΣ ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ ξεκίνησε νευρικά με πολλά φάουλ, λάθη και με κακές επιθέσεις. Στο 2ο δεκάλεπτο είδαμε ίσως την καλύτερη φετινή εμφάνιση, με καταπληκτική άμυνα, εξαιρετικές επιθέσεις, υψηλά ποσοστά επιτυχίας στις βολές και περιορισμό των λαθών δημιουργήθηκε μία διαφορά 20 πόντων.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο ΑΕΤΟΣ συνέχισε με πολύ καλή άμυνα αυξάνωντας τη διαφορά στους 29 πόντους. Παρά τα πολλά προσωπικά φάουλ (31) και τα πολλά λάθη, ο ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ επικράτησε πολύ εύκολα, υπερκαλύπτοντας τη διαφορά του 1ου αγώνα. Έτσι σε τυχόν τριπλή ισοβαθμία θα είναι πρώτος.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ – ΑΣ ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ 64-37 (9-9, 41-21, 52-23, 64-37).

Αμοιρίδης 11, Βλαχονάσιος 9, Δούρος, Ζηρίδης, Κατσάρος, Μαραντίδης 4, Μπουρουτζάκης, Παπαδόπουλος, Πουλτουρτζίδης 11, Σιδηρόπουλος 14 (2), Τζίμος, Τσαρίδης 15.