My Twitter Feed

18 Φεβρουάριος, 2019

ΕΙΔΗΣΕΙΣ.ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ:

«Φυσιολογική» ήττα εκτός, του Αλέξανδρου -

Δευτέρα, 18 Φεβρουάριος, 2019

ΓΑΣΚ: Μεγάλη νίκη επί της Άρτας -

Δευτέρα, 18 Φεβρουάριος, 2019

Μεγάλη εναρκτήρια εκδήλωση -

Δευτέρα, 18 Φεβρουάριος, 2019

Μεγάλη η συγκέντρωση Σιωνίδη -

Δευτέρα, 18 Φεβρουάριος, 2019

Το Πάϊκο πήρε το ντέρμπι της Παιονίας -

Κυριακή, 17 Φεβρουάριος, 2019

«Παρεμβάσεις τώρα στη ΠΑΘΕ» -

Σάββατο, 16 Φεβρουάριος, 2019

«Οι άποροι δεν χρειάζονται σόου» -

Παρασκευή, 15 Φεβρουάριος, 2019

Ανασχηματισμός της κυβέρνησης -

Παρασκευή, 15 Φεβρουάριος, 2019

Μάγεψαν με χορό τα παιδιά της Αξιούπολης

Μια μοναδική εκδήλωση καλλιτεχνικού χορού ήταν αυτή που απόλαυσαν οι Αξιουπολίτες και όχι μόνο, που παραθρέθηκαν στις 23 Ιουνίου στο Κλειστό Γυμναστήριο Αξιούπολης.

Την παράσταση Χορού, Μπαλέτου και Σύγρονου, διοργάνωσαν η Δημοτική Ενότητα Αξιούπολης και η Αντιδημαρχία Πολιτισμού του Δήμου Παιονίας, με παρουσία του δημάρχου Αθανασίου Λαπόρδα, του αντιδήμαρχου Πολιτισμού, Κ. Δερβεντλή και του Καλλιτεχνικού διευθυντή του Οργανισμού Πολιτισμού του δήμου, Κ. Δανδίνη.

Επρόκειτο για την 4η παράσταση χορού των τμημάτων Μπαλέτου και Σύγχρονου της Αξιούπολης, τα οποία συνεχίζουν και λειτουργούν για έβδομη συνεχή χρονιά, με την καλλιτεχνική ευθύνη της καθηγήτριας χορού, Κέλλυς Πολυχρονίδου.

Όπως τόνισε στην εισαγωγική της ομιλία, η κ. Πολυχρονίδου,  η γραμμή διδασκαλίας που ακολουθεί η «σχολή της Αξιούπολης» είναι αυτή η οποία στηρίζεται στο ρώσικο σύστημα μπαλέτου της Agrippina Vaganova και στο σύγχρονο σύστημα Limon, Martha Graham και την μέθοδο Release technigue.

Βασικά χαρακτηριστικά, αυτού του συστήματος είναι η ακρίβεια και ο σωστός συντονισμός των κινήσεων, η πολυπλοκότητα των ασκήσεων, η δυνατότητα των μαθητών, οχι μόνο να ελέγχουν απόλυτα ενα βήμα αλλά και να είναι ικανοί να εξηγήσουν πως να το κάνει κάποιος σωστά, η πλαστικότητα της κίνησης, και η εκφραστικότητα των χεριών, η σιδερένια αυτοκυριαρχία του σώματος καθώς και το να εκφράζουν οι μαθητές τα συναισθήματά τους μέσα απο έναν ενεργητικό τρόπο ερμηνείας, έναν επιβλητικό λυρισμό και ηρωικό πνεύμα, απορρίπτοντας αποφασιστικά την υπερβολική διακοσμητικότητα.

Οι θεατές της εκδήλωσης ειχαν την ευκαιρία να χειροκροτήσουν με θέρμη τα παιδιά που χόρεψαν επιτυγχάνοντας μια τέλεια σωματική και ψυχική αρμονία!

Στην υπέροχη αυτή εκδήλωση εμφανίστηκαν:

1. ΤΜΗΜΑ ΝΗΠΙΩΝ-ΜΟΥΣΙΚΟΚΙΝΗΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ

«Dreamcatcher« -Bandari, Serenata-Mozart

Κουντούρη ‘Εφη, Κουσιδώνη Άννα, Μήσιου Βικτωρία, Μπαξεβάνη ‘Αννα, Παπασταϊκούδη Ευαγγελία, Τέφα Μαρία.

2. Α’ ΤΑΞΗ- ΜΠΑΛΕΤΟ

«Celtic Harp, D. Shostakovich- Ballet Suite & Polka

Αργυροπούλου Μαρία, Βούρτη Ιωάννα, Θεοδοσιάδου Σωτηρία, Θεοφάνους Μαρία, Καλαιτζίδου Κατερίνα, Κούμε Κλεντίσα, Λιακοπούλου Μαρία, Μήσιου Σωτηρία, Μπεκιάρη Σμαράγδα, Παυλίδου Χρύσα, Τουλοπούλου Δέσποινα, Τσούκα Στεφανία.

3. Β’ ΤΑΞΗ – ΜΠΑΛΕΤΟ

Ludwig Minkus- «Don Quixote«

Αραμπατζή Βαρβάρα, Γκανεδούδη Σοφία, Γκουντενούδη Μιχαέλα, Θεοφάνους Χρύσα, Κοντογιάννη Κατερίνα, Κούμε Ελισάβετ, Ντιβιάκα Βερόνικα.

4 .Γ’ ΤΑΞΗ- ΜΠΑΛΕΤΟ

L.Minkus- «La Bayadere«

Αποστολίδου Κυριακή, Δαμιανίδου Αλεξία, Κτενίδου Σταυρούλα, Ντίτση Βασιλική, Όμα Μαρία.

5. 1ο DEGRE- ΜΠΑΛΕΤΟ

MAZURKA

Γεωργιάδου Ιωάννα, Γεωργιάδου Σοφία, Δαμιανίδου Μαρκέλα, Καλιοτζίδου Σουζάνα, Καρακασίδου Ευριδίκη, Κέφαλου Παναγιώτα, Κίττη Ζωή, Μακεδονοπούλου Χριστίνα, Πετεινή Δανάη, Φρονιμοπούλου Δέσποινα.

6. 2ο DEGRE- ΜΠΑΛΕΤΟ

Georgi Sviridov- «Waltz«

Δέτσικα Κατερίνα, Καλαιτζίδου Κυριακή, Κουταλίδου Μαργαρίτα, Κοέντα Νατάσα, Μαυροπούλου Ερασμία, Σκάλα Ερμιόνη, Τραπεζανίδου Ολυμπία.

7. 3ο DEGRE- ΜΠΑΛΕΤΟ

A. Khachaturian- «Masguerade«

Γεωργίτσαρου Σοφία, Γκίσιου Χρύσα, Γκουντενούδη Βάλια, Καράτερζη Κατερίνα.

8. Β’ ΤΑΞΗ- ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ

Andrews Sisters- «Three little fishes«

Αραμπατζή Βαρβάρα, Γκανεδούδη Σοφία, Γκουντενούδη Μιχαέλα, Θεοφάνους Χρύσα, Κοντογιάννη Κατερίνα, Κούμε Ελισάβετ, Κτενίδου Σταυρούλα, Ντιβιάκα Βερόνικα.

9. 2ο & 3ο DEGRE- ΜΠΑΛΕΤΟ

Cesare Pugni- «Esmeralda«

Γεωργιάδου Ιωάννα-Γεωργίαδου Σοφία (1ο DEGRE), Γεωργίτσαρου Σοφία, Γκίσιου Χρύσα, Γκουντενούδη Βάλια, Καλαιτζίδου Κυριακή, Καράτερζη Κατερίνα, Κοέντα Νατάσα, Σκάλα Ερμιόνη, Τραπεζανίδου Ολυμπία.

10. Γ’ΤΑΞΗ- ΣΥΓΧΡΟΝΟ

Daemonia Numphe- «Satyricos Xoros«

Αποστολίδου Κυριακή, Δαμιανίδου Αλεξία, Κούμε Ελισάβετ, Ντιβιάκα Βερόνικα, Ντίτση Βασιλική, ‘Ομα Μαρία.

11. 1ο DEGRE- ΣΥΓΧΡΟΝΟ

Leo Smith- «Uprising« (kulture jazz)

Γεωργιάδου Ιωάννα, Γεωργιάδου Σοφία, Δαμιανίδου Μαρκέλα, Καλιοτζίδου Σουζάνα, Καρακασίδου Ευριδίκη, Κέφαλου Παναγιώτα, Κίττη Ζωή, Μακεδονοπούλου Χριστίνα, Φρονιμοπούλου Δέσποινα.

12.  2ο DEGRE- ΣΥΓΧΡΟΝΟ

Fiona Apple «Extraordinary Machine«

Δέτσικα Κατερίνα, Καλαιτζίδου Κυριακή, Κοέντα Νατάσα, Μαυροπούλου Ερασμία, Πετεινή Δανάη, Σατσοπτά Λυδία, Σκάλα Ερμιόνη, Τραπεζανίδου Ολυμπία.

13. 3ο DEGRE- ΣΥΓΧΡΟΝΟ

Clint Mansell «Reguiem for a dream«

Γεωργίτσαρου Σοφία, Γκίσιου Χρύσα, Γκουντενούδη Βάλια, Καράτερζη Κατερίνα.

 

 

14. ΣΥΓΧΡΟΝΟ

Philip Glass- «The poet Acts« & Sinead o’ connor «Red football«

Όμα Μαρία, Πολυχρονίδου Κέλλυ.

  1. 15.                       ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ

Yam Tiersen (ΟΛΑ ΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ)

 

Σχολιάστε