Είμαστε στο πλευρό των παραγωγών -

Δευτέρα, 15 Φεβρουαρίου, 2021

Στη Βουλή η δίωξη Αχ. Καλεμκερίδη -

Δυο νίκες – μια ήττα, για τον Αετό

Δύο νίκες για την ανδρική και παιδική ομάδα και μία ήττα για τους έφηβους του ΑΕΤΟΥ ΚΙΛΚΙΣ, είχαμε το Σαββατοκύριακο.

aetos-kilkis1ΑΝΔΡΙΚΟ ΤΜΗΜΑ

Για την 4η αγωνιστική του Β’ ανδρικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ ο ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ νίκησε εκτός έδρας την ομάδα του ΑΣ Κολινδρού.

Ο Αετός ξεκίνησε πολύ καλά το 1ο δεκάλεπτο δημιουργώντας μια διαφορά πέντε πόντων, η οποία διατηρήθηκε και στο 2ο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια η ομάδα του Κολινδρού πίεσε και πέρασε μπροστά με 37-36. Σε αυτό το σημείο βελτιώθηκε η αμυντική λειτουργία και στο 4ο δεκάλεπτο με εξαιρετική απόδοση επικράτησε εύκολα με δέκα πόντους διαφορά.

Τα δεκάλεπτα ήταν: ΑΣ ΚΟΛΙΝΔΡΟΥ – ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ 52-62 (8-13, 25-30, 39-42, 52-62).

Η σύνθεση της ομάδας:

Ανανιάδης 8, Αραβίδης, Βαϊτσούδης 3, Ιατρού 10, Κολιαδήμας, Λούπος 11, Μαργαριτίδης 4, Μανδράς 4, Νταμοτσίδης 13(3), Σιδηρόπουλος, Τρυπίλλας 3, Φιλιππίδης 6.

aetos-kilkis2ΠΑΙΔΙΚΟ ΤΜΗΜΑ

Το παιδικό τμήμα στη 2η αγωνιστική για τον Γ’ όμιλο του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ, υποδέχθηκε την ομάδα του ΑΣ Σκυδραϊκού.

Η ομάδα μας επικράτησε εύκολα με 57-42. Στο 1Ο ημίχρονο και ιδιαίτερα στο 2ο δεκάλεπτο ο ΑΕΤΟΣ ήταν κακός με επιπολαίες επιθέσεις, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με ένα πόντο. Στο δεύτερο ημίχρονο η άμυνα βελτιώθηκε και η επίθεση ήταν πιο αποτελεσματική που τελικά οδήγησε σε μια εύκολη νίκη. Έτσι ο ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ είναι πρώτος στην βαθμολογία του ομίλου με δύο νίκες.

Το τελικό σκορ/δεκάλεπτα ήταν: ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ – ΑΣ ΣΚΥΔΡΑΪΚΟΣ 57-42 (15-10, 21-22, 37-28, 57-42).

Αμοιρίδης 10, Βλαχονάσιος 1, Δούρος 2, Ζηρίδης 3(1), Κατσάρος, Λυρτζής, Μαραντίδης 4, Μπουρουτζάκης, Πουλτουρτζίδης 9, Σιδηρόπουλος 13(3), Τσαρίδης 15, Τσούλης.

ΕΦΗΒΙΚΟ ΤΜΗΜΑ

Το εφηβικό τμήμα συνέχισε τους αγώνες του για το Β’ όμιλο του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ, εκτός έδρας με την ομάδα του ΓΑΣ ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ.

Η ομάδα μας ηττήθηκε από την ομάδα των Γιαννιτσών με 56-50. Στο 1Ο δεκάλεπτο ο ΑΕΤΟΣ ήταν κακός, με πολλές λανθασμένες επιλογές και χαλαρή αμυντική λειτουργία, και βρέθηκε πίσω με διαφορά 13 πόντων που αποδείχθηκε πολύ σημαντική. Στη συνέχεια η άμυνα βελτιώθηκε αλλά η διαφορά στο σκορ παρέμεινε αμετάβλητη μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο παίζοντας εξαιρετική άμυνα ο ΑΕΤΟΣ μείωσε τη διαφορά στους τρεις πόντους δύο λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού. Τελικά η ομάδα των Γιαννιτσών επικράτησε με έξι πόντους.

Το τελικό σκορ/δεκάλεπτα ήταν: ΓΑΣ ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ – ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ 56-50 (19-9, 29-21, 43-35, 53-47).

Βακουφτσής 8, Βλαχονάσιος, Γκρεκός 6, Κακανόπουλος, Κολιαδήμας, Λούπος 8, Μανδράς 7, Νταμοτσίδης 7(1), Πουλτουρτζίδης, Σιδηρόπουλος, Τσαρίδης, Φιλιππίδης 14.