Τρίτη, 19 Ιανουαρίου, 2021

ΓΑΣΚ: Εξαιρετική εμφάνιση στον Λαγκαδά

Χάλκινο από την Φ. Αβράμογλου στις γυναίκες.

1527079_625882064137255_1022205067_nΜε τον καλύτερο τρόπο αποχαιρέτησε την αγωνιστική δράση για το 2013 το τμήμα Στίβου του ΓΑΣ Κιλκίς  με την συμμετοχή ομάδας αθλητών στον  Λαϊκό Δρόμο Υγείας του Δήμου Λαγκαδά που διεξήχθη Κυριακή 22 Δεκεμβρίου 2013.

Ο αγώνας , που ουσιαστικά ήταν ένας γύρος Πόλης σε απόσταση 2.800 μ, και ήταν αφιερωμένος στα 30 χρόνια του Γ.Σ. Λαγκαδά ,  διοργανώθηκε με εξαιρετική επιτυχία από τον τοπικό σύλλογο και το Δήμο του Λαγκαδά , με τη συμμετοχή πολλών καλών δρομέων κυρίως από την Θεσσαλονίκη και την Κεντρική Μακεδονία.

Το τμήμα Στίβου του ΓΑΣ Κιλκίς συμμετείχε, όπως κάθε χρόνο,  στον αγώνα και στις εορταστικές εκδηλώσεις του ΓΣ Λαγκαδά με τιμώντας τον σύλλογο της πόλης με τον οποίο διατηρεί άριστες σχέσεις εδώ και πολλά χρόνια , με τους αθλητές και τις αθλήτριες του να πραγματοποιούν ακόμη μια εξαιρετική εμφάνιση.

Κορυφαία παρουσία του τμήματος η κατάκτηση της 3ης θέσης στην κατηγορία των Γυναικών (!) της μόλις δωδεκάχρονης Φανής Αβράμογλου με επίδοση 10’29”0. Το μεγάλο αυτό ταλέντο του ΓΑΣΚ συνεχίζει να ξαφνιάζει ευχάριστα σε κάθε συμμετοχή της , αποδεικνύοντας πως έχει τις δυνατότητες να φτάσει πολύ ψηλά τα επόμενα χρόνια. Εξαιρετική εμφάνιση στον ίδιο αγώνα πραγματοποίησε και η δεκατριάχρονη βαδίστρια του συλλόγου Ελένη Φωτιάδου που τερμάτισε στην 6η θέση της γενικής κατάταξης των γυναικών με 11’00”5. Στην ίδια θέση (6η) με 8’53”6 στην κατηγορία των Ανδρών τερμάτισε ο Αιμίλιος Μαβίδης επιβεβαιώνοντας την φόρμα του , ενώ την 18η θέση του αγώνα με 10’31”6 κατέκτησε ακόμη ένα ταλέντο του συλλόγου ο δωδεκάχρονος Δημήτρης Καραμανίδης. Στο αγώνα  συμμετείχε και ο βετεράνος (και έφορος του Τμήματος Στίβου) Κυριάκος Αβράμογλου που ήταν 51ος με 11’23”7.

Την αποστολή στον Λαγκαδά συνόδεψαν οι έφοροι του Τμήματος Βλάσης Μαβίδης και Κυριάκος Αβράμογλου και οι προπονητές Κώστας Μηναρετζής και Νάντια Μπουρλούκα.