My Twitter Feed

20 Μάιος, 2017

ΕΙΔΗΣΕΙΣ.ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ:

Κινητοποιήσεις εργαζομένων ΟΤΑ -

Σάββατο, 20 Μάιος, 2017

Δράσεις για ιστορικό τουρισμό -

Παρασκευή, 19 Μάιος, 2017

Υπογραφές για Δήμο Γουμένισσας -

Πέμπτη, 18 Μάιος, 2017

Μόνο το ΠΑΜΕ συγκέντρωση -

Τετάρτη, 17 Μάιος, 2017

Διήμερη απεργία της ΠΟΕ-ΟΤΑ -

Τετάρτη, 17 Μάιος, 2017

Τι θέλει η επιχειρηματικότητα -

Τετάρτη, 17 Μάιος, 2017

Διήμερη αποχή των δικηγόροι -

Τετάρτη, 17 Μάιος, 2017

ΕΒΕ: Ημερίδα για εξαγωγές -

Δευτέρα, 15 Μάιος, 2017

Αρχίζουν τα ματς με επεισόδια

Χαμός λίγες ώρες πριν αρχίσει το Παγκόσμιο Κύπελλο FIFA στη Βραζιλία καθώς στο Σάο Πάολο σημειώθηκαν εκτεταμένα επεισόδια μεταξύ διαδηλωτών και αστυνομίας.

moundialΔεκάδες διαδηλωτές στο Σάο Πάολο λίγο πριν αρχίσει το Μουντιάλ συγκρούστηκαν με την αστυνομία κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να επικρατήσει χάος στους δρόμους της πόλης που φιλοξενεί την τελετή έναρξης του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι διαδηλωτές, απεργοί εργάτες του μετρό στην πλειοψηφία τους, δεν υποχώρησαν παρά τις αιτιάσεις της αστυνομίας, με τις δυνάμεις καταστολής να κάνουν χρήση χειροβομβίδων κρότου-λάμψης και δακρυγόνων για να σταματήσουν τις εκδηλώσεις των διαμαρτυρόμενων εργατών.

Σύμφωνα με τον τηλεοπτικό σταθμό «Globo News», τουλάχιστον ένα άτομο συνελήφθη. Επίσης, σύμφωνα με αυτόπτες μάρτυρες, ένας παραγωγός του CNN τραυματίστηκε στη διάρκεια των συμπλοκών. Ο όγκος των διαδηλωτών αναμένεται να μεγαλώσει όσο πλησιάζει η ώρα έναρξης του αγώνα, Βραζιλία-Κροατία, ενώ στις 21:00 είναι προγραμματισμένη η τελετή έναρξης του Μουντιάλ και οι αστυνομικές δυνάμεις στην πόλη των 20 εκ. κατοίκων είναι προετοιμασμένες για όλα τα ενδεχόμενα.

Μεγάλο μέρος της μεγαλούπολης της Βραζιλίας και πρωτεύουσας των επιχειρήσεων έμοιαζε με πόλη-φάντασμα κατά τη συνήθη ώρα αιχμής το πρωί, καθώς οι τοπικοί αξιωματούχοι αποφάσισαν να κηρύξουν ως ημιαργία τη σημερινή μέρα, προκειμένου να εξασφαλιστεί η ομαλή κυκλοφορία προς το γήπεδο όπου θα διεξαχθεί η αναμέτρηση της πρεμιέρας του Μουντιάλ και η τελετή έναρξης του Παγκοσμίου Κυπέλλου FIFA 2014.

yahoo.gr

Αρχίζει το μάτς

moundialΗ τελετή έναρξης της διοργάνωσης θα γίνει στο γήπεδο «Κορίνθιανς Αρένα» του Σάο Πάολο (9.15 ώρα Ελλάδας) όπου λίγη ώρα αργότερα (11 μμ) θα σηκωθεί και η αγωνιστική αυλαία της κορυφαία ποδοσφαιρικής διοργάνωσης του πλανήτη με τον εναρκτήριο αγώνα της οικοδέσποινας ομάδας της Βραζιλίας κόντρα στην Κροατία για τον 1ο όμιλο.

Η διάρκεια της πρώτης φάσης των ομίλων είναι από τις 12 ως τις 26 του μήνα. Ακολουθεί μία ανάπαυλα λιγότερο από δύο 24ωρα και η φάση των «16» θα ξεκινήσει στις 28 Ιουνίου στις επτά το απόγευμα με την αναμέτρηση του νικητή του 1ου ομίλου με τον 2ο του 2ου. Η εν λόγω φάση ολοκληρώνεται τις πρώτες πρωινές ώρες της 2ας Ιουλίου.

Τα προημιτελικά ξεκινούν το βράδυ της 4ης ίδιου μήνα και ολοκληρώνονται νωρίς τη νύχτα της 5ης Ιουλίου. Ακολουθεί ένα τριήμερο …ξεκούρασης και ο πρώτος ημιτελικός θα γίνει αργά το βράδυ της 8ης του ίδιου μήνα ενώ την επόμενη ημέρα θα διεξαχθεί επίσης την ίδια ώρα (23.00) ο 2ος.

Η διοργάνωση θα κλείσει αρχικά με τον μικρό τελικό που θα γίνει επίσης στις 11 μμ στις 12 Ιουλίου, ενώ μία ημέρα αργότερα και μία ώρα νωρίτερα από αυτόν θα διεξαχθεί στο θρυλικό «Μαρακανά» του Ρίο Ντε Τζανέιρο ο τελικός που θα κρίνει τον παγκόσμιο τίτλο.

Δείτε το πλήρες τηλεοπτικό πρόγραμμα:

 

Α’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΣΚΟΡ
12/6 Σάο Πάολο Βραζιλία – Κροατία 23:00
13/6 Νατάλ Μεξικό – Καμερούν 19:00
17/6 Φορταλέζα Βραζιλία – Μεξικό 22:00
19/6 Μανάους Καμερούν – Κροατία 01:00
23/6 Μπραζίλια Καμερούν – Βραζιλία 23:00
23/6 Ρεσίφε Κροατία – Μεξικό 23:00

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΣΚΟΡ
13/6 Σαλβαδόρ Ισπανία – Ολλανδία 22:00
14/6 Κουιάμπα Χιλή – Αυστραλία 01:00
18/6 Ρίο Ντε Τζανέιρο Ισπανία – Χιλή 22:00
18/6 Πόρτο Αλέγκρε Αυστραλία – Ολλανδία 19:00
23/6 Kουριτίμπα Αυστραλία – Ισπανία 19:00
23/6 Σάο Πάολο Ολλανδία – Χιλή 19:00

 

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΣΚΟΡ
14/6 Μπέλο Οριζόντε Κολομβία – Ελλάδα 19:00
15/6 Ρεσίφε Ακτή Ελεφαντοστού – Ιαπωνία 04:00
19/6 Μπραζίλια Κολομβία – Ακτή Ελεφαντοστού 19:00
20/6 Νατάλ Ιαπωνία – Ελλάδα 01:00
24/6 Κουιάμπα Ιαπωνία – Κολομβία 23:00
24/6 Φορταλέζα Ελλάδα – Ακτή Ελεφαντοστού 23:00

 

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΣΚΟΡ
14/6 Φορταλέζα Ουρουγουάη – Κόστα Ρίκα 22:00
15/6 Μανάους Αγγλία – Ιταλία 01:00
19/6 Σάο Πάολο Ουρουγουάη – Αγγλία 22:00
20/6 Ρεσίφε Ιταλία – Κόστα Ρίκα 19:00
24/6 Νατάλ Ιταλία – Ουρουγουάη 19:00
24/6 Μπέλο Οριζόντε Κόστα Ρίκα- Αγγλία 19:00

 

Ε’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΣΚΟΡ
15/6 Μπραζίλια Ελβετία – Εκουαδόρ 19:00
15/6 Πόρτο Αλέγκρε Γαλλία – Ονδούρα 22:00
20/6 Σαλβαδόρ Ελβετία – Γαλλία 22:00
21/6 Κουριτίμπα Ονδούρα – Εκουαδόρ 01:00
25/6 Μανάους Ονδούρα – Ελβετία 23:00
25/6 Ρίο Ντε Τζανέιρο Εκουαδόρ – Γαλλία 23:00

 

ΣΤ’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΣΚΟΡ
16/6 Ρίο Ντε Τζανέιρο Αργεντινή – Βοσνία/Ερζεγοβίνη 01:00
16/6 Κουριτίμπα Ιράν – Νιγηρία 22:00
21/6 Μπέλο Οριζόντε Αργεντινή – Ιράν 19:00
22/6 Κουιάμπα Νιγηρία – Βοσνία/Ερζεγοβίνη 01:00
25/6 Πόρτο Αλέγκρε Νιγηρία – Αργεντινή 19:00
25/6 Σαλβαδόρ Βοσνία/Ερζεγοβίνη – Ιράν 19:00

 

Ζ’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΣΚΟΡ
16/6 Σαλβαδόρ Γερμανία – Πορτογαλία 19:00
17/6 Νατάλ Γκάνα – ΗΠΑ 01:00
21/6 Φορταλέζα Γερμανία – Γκάνα 22:00
23/6 Μανάους ΗΠΑ – Πορτογαλία 01:00
26/6 Ρεσίφε ΗΠΑ – Γερμανία 19:00
26/6 Μπραζίλια Πορτογαλία – Γκάνα 19:00

 

Η’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΣΚΟΡ
17/6 Μπέλο Οριζόντε Βέλγιο – Αλγερία 19:00
18/6 Κουιάμπα Ρωσία – Νότια Κορέα 01:00
22/6 Ρίο Ντε Τζανέιρο Βέλγιο – Ρωσία 19:00
22/6 Πόρτο Αλέγκρε Νότια Κορέα – Αλγερία 22:00
26/6 Σάο Πάολο Νότια Κορέα – Βέλγιο 23:00
26/6 Κουριτίμπα Αλγερία – Ρωσία 23:00

 

ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΣΚΟΡ
28/6 Μπέλο Οριζόντε Α1 – Β2 (49) 19:00
28/6 Ρίο Ντε Τζανέιρο Γ1 – Δ2 (50) 23:00
29/6 Φορταλέζα Β1 – Α2 (51) 19:00
29/6 Ρεσίφε Δ1 – Γ2 (52) 23:00
30/6 Μπραζίλια Ε1 – ΣΤ2 (53) 19:00
30/6 Πόρτο Αλέγκρε Ζ1 – Η2 (54) 23:00
1/7 Σάο Πάολο ΣΤ1 – Ε2 (55) 19:00
1/7 Σαλβαδόρ Η1 – Ζ2 (56) 23:00

 

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΣΚΟΡ
4/7 Φορταλέζα Νικητής (49) – Νικητής (50) (57) 23:00
4/7 Ρίο Ντε Τζανέιρο Νικητής (53) – Νικητής (54) (58) 19:00
5/7 Σαλβαδόρ Νικητής (51) – Νικητής (52) (59) 23:00
5/7 Μπραζίλια Νικητής (55) – Νικητής (56) (60) 19:00

 

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΣΚΟΡ
8/7 Μπέλο Οριζόντε Νικητής (57) – Νικητής (58) (61) 23:00
9/7 Σάο Πάολο Νικητής (59) – Νικητής (60) (62) 23:00

 

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΣΚΟΡ
12/7 Μπραζίλια Ηττημένος (61) – Ηττημένος (62) 23:00

 

ΤΕΛΙΚΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΣΚΟΡ
13/7 Ρίο Ντε Τζανέιρο Νικητής (61) – Νικητής (62) 22:00
Σχολιάστε