ΝΔ: Δυσαρέσκεια στη Βόρ. Ελλάδα -

Δ. Κιλκίς: 50 έκτακτες προσλήψεις -

Αισθητή η παρουσία του ΓΑΣ Κιλκίς

Στο Πανελλήνιο Εφήβων/Νεανίδων – Μεγάλα ατομικά σε 400 & 800μ ο Αλέξανδρος Αλέρου.

Πολύ καλή ήταν εμφάνιση της ομάδας Στίβου του ΓΑΣ Κιλκίς στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Εφήβων – Νεανίδων, που έγινε το Σαββατοκύριακο 16 & 17 Ιουνίου στο ΔΑΚ Τρικάλων και στο οποίο έλαβαν μέρος περισσότεροι από επτακόσιοι αθλητές και αθλήτριες από εκατόν σαράντα σωματεία από όλη την χώρα.

Ο δεκαεξάχρονος Αλέξανδρος Αλέρου (πρώτη χρονιά στην κατηγορία των Παίδων) ήταν αυτός που ξεχώρισε αφού κατάφερε να σημειώσει δύο μεγάλα ατομικά ρεκόρ και να αγωνιστεί σε έναν τελικό μια μεγαλύτερης κατηγορίας , αφήνοντας υποσχέσεις για υψηλές διακρίσεις στο πρωτάθλημα της κατηγορίας των Παίδων που θα γίνει αυτό το Σαββατοκύριακο στην Κατερίνη.

Ο αθλητής του Κώστα Μηναρετζή με μία εξαιρετική κούρσα την Κυριακή, πήρε την πρόκριση στον τελικό των 800 μ με 1’58”33 , συντρίβοντας την ατομική του επίδοση που ήταν 2’01”70 από το διασυλλογικό πρωτάθλημα φέτος σημειώνοντας νέο ρεκόρ συλλόγου , κατακτώντας την 8η θέση στον τελικό . Ο ίδιος μία μέρα πριν , στις τελικές σειρές των 400μ σημείωσε νέα ατομική επίδοση με 50”93 (από 51”10 που είχε φέτος) καταλαμβάνοντας την 14 θέση στην τελική κατάταξη του αγωνίσματος.

Στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα αγωνίστηκε ακόμη η σκυταλοδρομία 4Χ100 μ των Νεανίδων με τέσσερα κορίτσια που είναι ακόμη κορασίδες, τις Μαρία Καλφοπούλου, Βικτόρια Κυριάκου, Ελένη Λέφα και Αναστασία Καλογιαννοπούλου που με επίδοση 53”16 κατέλαβαν την 18η στον τελικό του αγωνίσματος πραγματοποιώντας ωστόσο την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση.