Πρόταση 5,7 εκ. για ύδρευση Παιονίας -

Τρίτη, 5 Ιανουαρίου, 2021

Μίνι λίφτινγκ σε σχολεία -

Αίας: Νίκη για Παγκορασίδες και στο Λιτόχωρο

Για τα δύσκολα φτιαγμένη κατά πως φάνηκε και η ομάδα των Παγκορασίδων του Αίαντα. Στον αγώνα της Κυριακής 19/2/2017, απέναντι στην πολύ καλή ομάδα του Α.Σ ΠάνθεονΛιτοχώρου στην έδρα της, έδωσε μάχη για να ανατρέψει το αποτέλεσμα  των 2 πρώτων σετ εις βάρος της και το κατάφερε κερδίζοντας το 3ο, 4ο και  5ο σετ σ ένα παιχνίδι για πολύ γερά νεύρα!

ΤΑ ΣΕΤ: 25-21, 25-23, 11-25, 24-26, 7-15. Αναλυτικότερα:

Στο 1ο σετ ξεκίνησε ο Αίας μπροστά (3-7) με γρήγορη ισοφάριση από το Λιτόχωρο (7-7)  και τις δυο ομάδες να προχωρούν μαζί ως το 15-15 όπου ξέφυγε το Λιτόχωρο (17-21) παίρνοντας το σετ τελικά 25-21.

Στο 2ο σετ το Λιτόχωρο μπήκε δυναμικά στο γήπεδο (4-1)  αλλά ο Αίας σύντομα ανέτρεψε το σκορ ( 6-9) (10-14) και πολύ σύντομα κι άλλη ανατροπή (16-14) με αλλεπάλληλα λάθη του Αίαντα. Κατόπιν ισοπαλία στο 16 και στο 22 και οι 3 τελευταίοι πόντοι κατακτήθηκαν από το Λιτόχωρο , φέρνοντας τον Αίαντα σε πολύ δύσκολη θέση.

Στο 3ο σετ όμως οι Παγκορασίδες του Αίαντα έδειξαν αποφασιστικότητα από την αρχή και με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση- αφού διαλύθηκε το άγχος τους-άνοιξαν την ψαλίδα της διαφοράς ( 3-4) (4-9) ( 6-14) τόσο πολύ (7-21) που ήταν αδύνατον για το Λιτόχωρο να ανακάμψει ( 10-25)

Το 4ο σετ ήταν η αποκορύφωση της προσπάθειας όλων των αθλητριών – έτσι κι αλλιώς ήταν το καθοριστικό για τη συνέχεια ή όχι του παιχνιδιού. Από άποψη δυναμικότητας ήταν σαν να έπαιζε η ίδια ομάδα και από τις δυο πλευρές. Συνεχόμενες ισοπαλίες από το 3 και σε κάθε πόντο ως το 9. Εκεί μικρό ξεπέταγμα του Αίαντα (10-13) και πάλι ισοπαλίες σε κάθε πόντο από το 14 ως το 21. Εκεί το Λιτόχωρο ξέφυγε εντελώς επικίνδυνα στο 24-21. Ακριβώς σ  αυτό το σημείο όμως – με κάποιο μαγικό τρόπο οι αθλήτριες του Αίαντα πατώντας γερά στα πόδια τους,  με μια ανάσα και μη κάνοντας ούτε ένα λάθος πήραν τους επόμενους 5 ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΕΡΙ, κερδίζοντας το σετ 24-26.

Στο 5ο σετ (τάι μπρέικ)  , έχοντας ο Αίας το πλεονέκτημα της ανεβασμένης ψυχολογίας οδηγούσε από την αρχή (1-6) (5-8) (6-10) φτάνοντας πρώτος στον 15ο και τελευταίο νικηφόρο πόντο  (7-15)  και κερδίζοντας τον αγώνα 2-3 σετ.

Έτσι και με την 4η συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα, οι Παγκορασίδες του Αίαντα (όπως ΚΑΙ οι Κορασίδες αλλά ΚΑΙ οι Γυναίκες) βρίσκονται στην 1η θέση του  βαθμολογικού πίνακα του ομίλου τους.

Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ: (Σακαλάκη )ΚώστογλουΣοφ, Λαμπριανίδου, Σεχάι, ΚώστογλουΣτ,  Ποπονίδου, Γεωργιάδου (αε) Μαρουλάσοβα, Εμμανουηλίδου, Σιδηροπούλου, Καναρίδου.

Επόμενη αγωνιστική: Κυριακή 5 Μαρτίου 2017, ΔΑΚ ΚΙΛΚΙΣ, ώρα 14.00 με τον Πιερικό Κατερίνης.